Egykori szép, közösségformáló, ma már kevésbé dívó szokás felelevenedésének lehetünk tanúi a somogyvámosi ökofaluban. A falu lakói heti két reggelen kalákában vesznek részt az önellátást célzó zöldségtermesztésben, majd mindenki továbbmegy saját szolgálatát végezni. Még a nagyobbacska gyerekek is alig várták, hogy kezdődjék a kerti szezon!

A gyerekekről készült felvételek Krisna-völgy oktatási honlapján tekinthetők meg.

Egy érdekesség a kalákamunka mai, jogi megfogalmazásáról, idézünk az OMMF 2008. évi Munkaügyi Hírleveléből (Forrás: http://www.adonet.hu)

„Tisztázni kell, mit értünk kaláka munkán, szívességi munkavégzésen. Alapvető jellemző, hogy ellenérték nélkül, szívességi alapon, segítségképpen zajlanak, családi köteléken, rokoni, jószomszédi, baráti kapcsolatokon alapulnak. A kaláka munka eredetileg az egymásra utalt kisközösségek (falvak, községek) kölcsönös segítségnyújtására épült. Manapság is gyakran előfordul, többnyire kisebb közösségekben, főként mezőgazdasági, alkalmi jellegű idénymunkáknál (pl. szüret). Sokszor évek alatt kialakított szokások szerint történik a viszonossági alapú munkavégzés, melynek célja egyben a találkozás, a kikapcsolódás is. ”

RSz.

Leave a comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük