Hosszú Zoltán, valamint dr. Tasi István is részt vettek Nürnbergben az „Oktatás a fenntartható fejlődésért – Spirituális dimenziók” című, háromnapos tudományos konferencián mintegy 50 másik szakemberrel együtt.

A konferencián elő is adtak „A Krisna-völgyi modell” címmel. Hosszú Zoltán mutatta be a somogyvámosi ökofalu működését, beszélt az ott zajló, sokoldalú belső oktatásról is – az óvodától az érettségiig –, a turizmusról, valamint a fejlesztési tervekről. Tasi István pedig a Krisna-völgyi tanfolyamokról, a regeneratív földművelésről, a nádgyökérzónás szennyvíz-tisztítóról, az ökofaluval együttműködő vagy ott kutatást végző egyetemekről beszélt, valamint a szakdolgozatokról és egyéb publikációról, amelyek erről születtek különféle tudományterületeken az elmúlt években. Röviden bemutatta a budapesti Bhaktivedanta Hittudományi Főiskolát is, ahol specializációként lehet tanulni a fenntarthatóságról, és ahol minden hallgató részt vesz két somogyvámosi nyári gyakorlaton, ahol testközelből látja és próbálhatja ki a fenntarthatóság egyes módszereit (pl. kertészkedés, erőszakmentes állattartás).

Krisna-völgy hosszú ideje sikeresen alkalmazza a fenntartható életmód sok elemét, az oktatási és tudományos intézményekkel való együttműködés pedig segít láthatóvá tenni ezeket az eredményeket. Így mintául szolgál, amely másokat is segíthet a már majdnem teljesen önfenntartó közösségek építésében, továbbá egyes fenntartható gyakorlatok vidéki vagy városi alkalmazásában.
„Elértük a fizikai növekedés határait. A tudománynak fel kell ismernie, hogy az emberiség túléléséhez belső fejlődésre van szükség.” – zárta a közös előadást Hosszú Zoltán, A növekedés határai című könyvből idézve.
A hallgatóság elismeréssel fogadta a fellépést.

Leave a comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük