Az Öko-völgy Alapítvány az Alkalmazott Fenntarthatóságért nevű civil szervezetet magánszemélyek hozták létre 2008-ban. A 2009-ben bejegyzett Alapítvány tevékenységeit emlegetjük összefoglaló néven Öko-völgy Programként.
Alapítványunk célja,
hogy működő, hiteles mintákon, gyakorlatias és személyes példákon keresztül mutassa be, hogy miképpen érhető el kiváló életminőség környezeti-, gazdasági- és társadalmi szempontból egyaránt fenntartható módon.
Hiszünk abban, hogy a globális krízisek, mint például a klímaváltozás, a környezetszennyezés vagy az élelmiszerválság kérdései csak életmódváltással oldhatók meg. Ehhez szeretnénk olyan tapasztalatokat átadni, amelyek egy-egy közösségben már beváltak.
Miért pont Krisna-völgy
az Öko-völgy Alapítvány mintaterülete? Mert az 1992 óta működő somogyvámosi ökofalu-közösség, ökológiai gazdaság kiváló példa arra, hogy a környezeti-, gazdasági- és társadalmi fenntarthatóság elvei megvalósíthatók, gyakorlatba ültethetők, és hosszútávon élhetők.
Az „ökológiai lábnyom”
a fenntarthatóság világszerte használt mérőszáma. Kutatási eredmények szerint Krisna-völgy lábnyom-értéke jóval kisebb, mint az országos és a világ átlag. Ezzel párhuzamosan mind Magyarország, mind a Világ lábnyom átlaga túllépi a „biológiai kapacitással” meghatározott kereteit, míg Krisna-völgy saját területének biológiai kapacitási keretein belül marad.
A somogyvámosi ökofalu kiemelkedő környezet- és természetvédelmi, tájgazdálkodási eredményei közül néhány, felsorolás-szerűen: Biogazdálkodás (zöldség- és gyümölcs kertészet, szántóföldi növénytermesztés); Ökológiai állattartás; Mezővédő erdősávok és facsoportok telepítése; Mozaikos tájszerkezet létrehozása; Természetes élőhelyek védelme; Nádgyökérzónás szennyvíztisztítás; Botanikus Kert létesítése; Megújuló energiaforrások használata; Ökrök használata az igavonásban; Lakto-vegetáriánus életmód; Működő faluközösség.
Az Öko-völgy Program
keretében segíteni szeretnénk a fenntarthatósággal kapcsolatos gyakorlati tapasztalatok cseréjét, és tudományos megalapozását. Kutatási projektjeink mellett fontos cél az eredmények, tapasztalatok átadása, oktatása, a fenntartható életmód népszerűsítése. Az Öko-völgy Programban számos felsőoktatási- és kutatási intézmény, civil szervezet, cég, szellemi műhely és magánszemély vesz részt.
Kutatók számára
az Öko-völgy Program lehetőséget kínál arra, hogy dokumentálják a fenntarthatóság megvalósításának bevált módjait, és eredményeikkel hozzájáruljanak a módszerek fejlesztéséhez. Hazai és külföldi kutatókkal közös programjaink a környezeti, gazdasági-, egyéni és társadalmi fenntarthatóság kérdéseinek komplex, holisztikus tanulmányozására nyújtanak lehetőséget.
Olyan tudományos kérdésekre keressük a válaszokat, amelyek például a falu méretű közösségek lokális forrásokon alapuló, önfenntartó és környezetkímélő életével, vagy a klímaváltozáshoz való alkalmazkodással függenek össze. Mindezek sorába beletartozik számos, a fenntartható gazdálkodással és a mindennapi élettel kapcsolatos kérdés, a szántóföldi növénytermesztéstől kezdve, az egészséges életmódon keresztül az alternatív energiaforrások alkalmazásáig.
Együttműködési szerződéseket
írtunk alá a Kaposvári Egyetemmel, a Pécsi Tudományegyetemmel, a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karával, a Szolnoki Főiskolával, a szarvasi Tessedik Sámuel Főiskolával, a Corvinus Egyetemmel valamint a Bhaktivédanta Hittudományi Főiskolával.
Felsőoktatási együttműködéseink része a szakdolgozók fogadása, a szakmai gyakorlati félév eltöltésének lehetővé tétele Krisna-völgy biogazdaságában, előadások, klubok tartása a partner felsőoktatási intézményekben, valamint hallgatói csoportok képzése Krisna-völgy területén.
A környezettudatos életmódról
összegyűlt tapasztalatok továbbadását, mások eredményeinek megismerését is kiemelten fontosnak tartjuk. Mintaterületünkön fenntarthatósági témájú konferenciákat szervezünk, a júliusi Krisna-völgyi Búcsúkon pedig szervezzük az Öko-portát. Számos helyre kapunk meghívást – belföldön és külföldön egyaránt – előadások tartására, amelyeknek örömmel teszünk eleget. Tanfolyamok és Fenntarthatósági Nyílt Napok szervezésével is bővítjük a kapcsolódási, tanulási lehetőségeket. Levelező listát („Ökologika”) és honlapot (www.okovolgy.hu) működtetünk. Kiadványainkkal, könyveinkkel is segítjük a fenntartható életmód népszerűsítését. Rendszeresen megjelenünk országos médiumokban, nyomtatott sajtóban, TV- és rádió-adásokban, honlapokon.
A somogyvámosi ökofaluban lehetőséget biztosítunk önkéntesek fogadására, akik közvetlenül, a mindennapi gyakorlatban sajátíthatják el a biokertészet és az ökologikus állattartás fortélyait.
2 thoughts to “Az Öko-völgy Alapítvány és az Öko-völgy Program”
Tisztelt Baràtaim,(elnèzèst a szokatlan megszòlìtàsèrt, de ez tünik legöszintèbbnek)
Màr règ òta, visszatèrö àlmom, hogy egy ÖKO- közösségban èljek.Èn csak a Krisna-Völgyet ès Gyürüfüt ismerem hallomàsbòl.Nagyon megköszönnèm, ha kaphatnèk nèhány magyarorszàgi müködö öko-közössèg cimét.
üdvözlettel
Jell Ildikò
Kedves Ildikó!
Pont most lesz egy Élőfalu találkozó, érdemes elnézni rá, szinte minden működő és kezdődő közösségből szoktak lenni képviselők.
üdv,
Szilvia