Sokfelé olvashatunk eltűnt állatfajokról, kihalt növényekről. De mindig kézzelfoghatóbb, és talán megdöbbentőbb, amikor a leírásokban még létezőként írják le ezeket a kortárs megfigyelők. Különösen így van, ha a beszámolók nem túl régiek, a mára kihalt fajok akkor még gyakoriak voltak.
Jó példája ennek John James Audubon Amerika madarai (Birds of America) című munkája, amelyet első alkalommal 1827 és 1838 között, több részben adtak ki. A könyv több mint 400, életnagyságú képet és részletes leírást tartalmaz Amerika madarairól (jelenleg egyébként ez a világ legdrágább nyomtatott könyve, egy példány értéke 1,5 – 2 milliárd forint is lehet).
Audubon könyve hat olyan madárfaj leírását tartalmazza, amelyek azóta nem csak Amerikából, hanem az egész Földről eltűntek. Köztük van a sokszor emlegetett vándorgalamb is. Audubon ezt a fajt még úgy mutatja be, mint amelynek csapatai az eget is képesek elsötétíteni.
Az, hogy egy ennyire tömegesen előforduló állatfaj – egyértelműen és kizárólag az ember tevékenysége következtében – nyomtalanul eltűnhet, intő jel arra nézve, hogy mennyire gyorsan változhat meg egy-egy faj helyzete, a természet állapota.
Az időközben kihalt és veszélyeztetetté vált madárfajok listája és a könyv vonatkozó részei megtekinthetőek itt