budoskeMit lehet tenni az évről-évre erősebb kártétel csökkentésére? Válasz egy olvasónk kérdésére.

 


A kérdés így hangzott:
„Az évek során egyre kukacosabb lett a sárgarépa a kertünkben. Tavaly már annyira, hogy szinte semmit nem tudtunk fogyasztani belőle. Az általam kukacnak nevezett élőlény (lehet, hogy nem is az?) járatokat rág a sárgarépába. A kukacok mellett apró meztelencsigák is betársulnak a kártételbe (az ő szemszögükből: a lakomába).
Ahogy az évek során egyre jobban elhatalmasodott és egyre korábban jelentkezett a kártétel, már a paszternákot is tönkretette. Gondolom, a talajunk egyre fertőzöttebb a kártevőkkel – mit tehetnénk?”

A válaszom:
A sárgarépának több veszélyes rovarkártevője van, a leírtak alapján ez a sárgarépalégy tipikus kártétele. Tehát nem „kukacokról” van szó, hanem apró légynyüvekről. (A biológusok egyes bogarak lábatlan lárváit nevezik kukacnak.) Az is jellemző, hogy egyre több van belőlük évről évre. A meztelencsigák ebben az esetben másodlagos kártevők, a megrágott, pusztuló répára jönnek.
A sárgarépalégy – illetve a talajban károsító élőlények – ellen a konvencionális kertészetben kemény vegyszerekkel védekeznek. Többek között ezért is vannak szermaradványok szinte minden nem-bio gyökérzöldségben. A biokertben marad a vetésváltás, a társítás és a növényi levek használata.

1.) vetésváltás: házikertben nemigen működik, mert ha csak pár méterre vetjük a sárgarépát a tavalyitól, az a légynek nem távolság. Azért sem egyszerű, mert – ahogy kérdezőnk is megfigyelte – a sárgarépalégy eszi a paszternákot, fehérrépát és kaprot is. Azért mégis törekedjünk a vetésforgó betartására, mert a kevésbé mozgékony kártevők, pl. a fonálférgek ellen segítséget jelent.
2.) növénytársítás, vegyes ültetés: a szagos-illatos növények riasztják a legyet. Klasszikus társítás a vöröshagyma: a hagyma a sárgarépalegyet riasztja, a sárgarépát pedig a hagymalégy nem szereti. Társításra még a büdöskét, a gilisztaűző varádicsot és a fokhagymát is javasolják.
3.) levek: áztathatjuk a következő növények valamelyikét, de lehet ezeket keverni is (az áztatólevet azután hígítva kipermetezzük vagy öntözzük):  fehér üröm, büdöske, gilisztaűző varádics. A légy első nemzedéke ellen májusban, második nemzedéke ellen július közepe-végén kell védekezni.

Sikeres kertészkedést kívánok!

 

Kun András

Öko-völgy Alapítvány

Szeretne többet tudni az önellátás gyakorlatáról?

Keresse könyvsorozatunkat!

Önellátás

2 thoughts to “Védekezés a sárgarépalégy ellen

  • katalin

    en szeretnem meg kerdezni hogyan keszitsem el a sargarepara a hagymas ontozo levet koszonom elore is a segitseget

    Válasz
    • kunandras

      A növénytársítás akkor a leghatásosabb, ha egy sor répa mellé egy sor hagyma kerül. A kivonathoz 10 liter vízbe áztassunk be min. 50 gramm hagymahéjat 3-5 napra (minél tovább áztatjuk, annál jobb, lehet akár 1-2 hétig is). A leszűrt oldattal (hígítás nélkül) öntözzük meg az ágyásokat.

      Válasz

Leave a comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük