Partnerszervezeteink mind a 8 projektmenedzsere (az ukrán képviselő kivételével, aki online volt velünk) 2023. október 12 és 16-a között találkozott Franciaországban, Lucay-le-male-ban, amely tulajdonképpen az ARGM szervezet, a projekt egyik partnerének székhelye.
Ez a hely Franciaország szívében, Párizstól 3 órányira délre található, buja zöld erdőkkel körülvéve. A Château d’Oublaise az ARGM székhelye, amely egy történelmi műemlék épület, és a spirituális és kulturális keresők otthonának számít. A szervezet földterülete több mint 80 hektár, beleértve sok mezőt és erdőt, ami tökéletes helyszínt jelent mindazok számára, akiket érdekel a természet és annak különböző aspektusai. A látogatók gyakran keresik fel a az itteni közösséget, mivel Franciaország központjában található, ahonnan könnyen fel lehet keresni a jól ismert, kulturális örökségben is gazdag helyeket. A látogatók és a vendégek szívesen töltődnek fel erdei sétákkal és túrákkal a környéken. A szervezet tagjai arra bátorítják a kultúrát kutatókat, hogy jöjjenek el és tapasztalják meg az ott folytatott természetközeli életmódot. A közösségi élet az egyszerű életmód, és az emelkedett gondolkodásmód köré épül. Az ökológiai gazdálkodás lényege, hogy hagyományos módon gyümölcsöt, zöldséget és virágot termesztenek a közösség számára. A tehenek és a háziállatok is a közösség részei, és családtagként kezelik őket, gondoskodással és szeretettel gondoskodnak róluk.
A közösség ifjúsági részlegén szívesen fogadják az önkénteseket, és különböző tanfolyamok állnak mindenki rendelkezésére, mint például jóga, főzés, ájurvéda, hangszeres játék, fazekasság, íjászat, valamint az ökológiai gazdálkodással kapcsolatos képzések, aminek az oktatását szakképzett tanárok végzik.
A háromnapos találkozó során a cél az volt, hogy alaposabb megbeszélést folytassunk a projekt megvalósításáról, további törekvéseket tegyünk a pályázat, a tevékenységek és az eredmények fejlesztésére, valamint néhány helyi vállalkozóval találkozzunk és megismerkedjünk néhány vállalkozási lehetőséggel ezen a vidéken.
Az első napon meglátogattuk a Château d’Oublaise-t, a csodálatos erdőkkel körülvett nagy birtokot és kastélyt. Ez egy ökológiai mezőgazdaságra összpontosító gazdálkodó közösség, tagjainak célja pedig, hogy minél önellátóbbak és környezetbarátabbak legyenek. A helyiek haladnak az önellátás irányába, és szeretnék, hogy saját vízrendszerük, villamosenergia- és egyéb erőforrásaik legyenek.
A találkozó első napján a projektvezetők alaposan megvitatták a projekt eredményeit és tevékenységeit, és emellett további cselekvési terveket határoztak meg a projektcsapatok, valamint az egyes partnerszervezetek számára. Később a délután folyamán Chandni Raj tartott előadást, aki az ISKCON Környezetvédelmi Projektjének stratégiai tanácsadója. Előadása szintén a vízenergiára összpontosított – konkrétan arra, hogy a helyi közösség miként használja a vízkészleteket, és hogyan lehet ezen javítani. A kezdeményezés célja, hogy sok más szempont mellett segítsen a vidéki közösségeknek klímabaráttá válni, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy a közösségek különböző szinteken fenntarthatóvá váljanak.
A második napon a projektvezetői csoport megvitatta az Ukrajnában megszervezendő tanulási, tanítási, képzési tevékenységet (LTTA), és hosszú vita után úgy döntött, hogy a háború sújtotta Ukrajnában uralkodó helyzet miatt az utolsó LTTA találkozó helyszínét Olaszországba helyezik át. A projekt további disszeminációs tevékenységeiről szóló megbeszélés és műhelymunka után két helyi vállalkozóval találkoztunk. Az első Claudine Velayoudon fizioterapeuta volt, aki megosztotta velünk a területen szerzett élettapasztalatait, hogyan került ebbe a szakmába, mik a gondolatai a vidéki munkáról és általános munkatapasztalatáról, a második pedig Sylvain Porté volt, aki egy gong és hangtál üzletet üzemeltet, amit gyakran hangterapeuták és mások is használnak, és aki szintén megosztotta velünk tapasztalatait arról, hogyan él meg ebből a vállalkozásból. Történeteik inspiráltak bennünket, és reméljük, hogy téged is lelkesíteni fognak, amint továbbfejlesztettük a tanulási platformot, és még több információt osztunk meg ezekről a vállalkozásokról.
A találkozó harmadik napján megvitattuk és terveket készítettünk a multiplikációs eseményekről és a további disszeminációs tevékenységekről, az online oktatási felületről, valamint a pályázat utolsó LTTA találkozójának előzetes terveiről. Ezenfelül meglátogattuk Martin Krogsgaardot, egy helyi vállalkozót, aki saját maga termeli meg élelmiszerének nagy részét, a többi között még saját lisztet is őröl. Első kézből szereztünk tapasztalatot a lisztkészítés folyamatáról az elejétől a végéig! Minden lépést megmutatott nekünk a búza termesztésétől a lisztté alakításig. Emellett hivatásos kertépítőként is dolgozik, és a környékbeli ügyfelei kertjeinek szépítését végzi ezzel a munkával.
Az utolsó napon a helyi közösség számára bemutattuk a Rural Entrepreneurship for you(th) [Vidéki vállalkozások az ifjúságért] projektet, amelyet élőben is közvetítettünk a Facebook csatornán keresztül, és amelynek végén még élénk kérdések/válaszok részre is sor került.
Hálásak vagyunk vendéglátóinknak a rendkívüli vendégszeretetükért. Vive la France!