A Krisna-völgyi biokertészet bemutatásáról szóló sorozatunk mostani részében arról lesz szó, hogy a növények védelmét miként lehet megoldani az áztatott növényi levekkel.
Nemcsak a tápanyag-utánpótlásban, de a növényvédelemben is eredményesen használhatunk növényi leveket. Számos recept közül most a leggyakrabban használtakat, jól beváltakat emeltem ki. Itt is érdemes nedvesítőszereket használni (10 literhez 10 dkg kenőszappan, vagy egy pohár tej), hogy a szer megtapadjon a növényeken.
- Csalánlé (Urtica dioica) gombák (rozsdák, penészek) és rovarkártevők (levéltetvek, sárgarépalégy) ellen. Receptúra: 1 kg csalánlevelet 10 liter vízben, lefedett tartályban áztatunk 3 napon át. Leszűrjük és hetente egy alkalommal kipermetezzük.
- Bodzalé (Sambucus nigra) rovarkártevők (molyok, hernyók, levéltetű, sárgarépalégy) ellen. Receptúra: 150 gramm vágott bodzalevelet és virágot 5 liter forrásban lévő vízbe dobunk. Levesszük a tűzről, lefedjük, 30 percig állni hagyjuk. Leszűrjük, és miután kihűlt permetezhetjük a növényekre.
- Mentalé rovarok (burgonyabogár és hangyák) ellen. Recept és kijuttatás azonos a bodzalénél írtakkal.
- Muskátlilé rovarok (káposztalepke, kukoricamoly) ellen. Ezt is a bodzalével azonos módon készítjük, használjuk.
- Gilisztaűző varádics (Tanacetum vulgare) erjesztett leve gombabetegségek (varasodás és a lisztharmat) ellen, riasztja a hangyákat, legyeket, molyokat, atkákat is. Ugyanúgy készítjük, mint a csalánlevet, zöldséges- és gyümölcsöskertben is használják.
Bár nem növényi levek, de a biokertészetben is engedélyezett, jól alkalmazható hagyományos gomba- és baktériumölő szerek a Bordói lé (rézgálicoldat és mésztej), illetve a Mészkénlé (Tiosol). Fontos tudni, hogy a Bordói lé nem hatásos a lisztharmatok ellen, míg a Mészkénlé igen.
Használatuk: Fertőzések ellen vegetációs időszakban 1-1,5 %-os vizes oldatot kell a növényekre juttatni. A gyümölcsösben rügypattanáskor 3-5, tavaszi lemosó permetezéskor 8-10%-os oldatot kell használni a törzsek- és ágak permetezésére.
[Pőcze Vilmos és Kun András]
2 thoughts to “Biokertészet Krisna-völgyben – 6. rész”
Hari Bol!
SEGÍTSÉG KÉRÉS Ázsiai poloska elleni védekezéshez!
Van-e olyan módszer, ami sikeresen alkalmazható volt számotokra a növényektől való távoltartásukra?
Ha igen, kérlek, osszátok meg velünk, hogy a mi kis bio közösségi kertünkben is alkalmazhassuk. Az ahimsa jegyében (én is laktovegetárius vagyok)igen rosszul tűröm, hogy más eszközük nem lévén, a kertésztársaim egy része egyszerűen eltapossa őket.Én egyenlőre passzívan tűröm a károkozásukat. Előző évben fürtökben lógtak a paradicsom, paprika stb. zöldségeken.
A NEEM tea, vagy oldatos permetezés jutott eszembe, de még nem sikerült olyan koncentrációt találnom, ami hatékony lett volna.
Gauranga
Fejér Gyöngyi
Kedves Gyöngyi!
Szerencsére még nem volt ilyen problémánk.
Vannak azonban erre növényi alapú bio permetszerek (pl. piretrin), melyek azonban nem olcsóak.