Lényeges kezdeményezésre hívta fel a figyelmet Rafael Pinto a European Vegetarian Union vezetője az év elején!

Több mint 130 szervezet szorgalmazza az EU növényi alapú élelmiszerekre vonatkozó cselekvési tervét.

A gazdálkodókat, egészségügyi szakembereket, fogyasztókat, állatjóléti és környezetvédelmi érdekeket képviselő több mint 130 csoport levélben kérte Christophe Hansent, az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszerügyi biztosát, hogy 2026-ig dolgozzon ki egy uniós cselekvési tervet a növényi alapú élelmiszerekre vonatkozóan.

A csoportok rámutattak a növényi alapú élelmiszerekre vonatkozó cselekvési terv földhasználati és környezeti előnyeire is.

Az EU-ban az összes mezőgazdasági terület 71%-át állati termékek előállítására fordítják.

A növényi alapú élelmiszerek körülbelül négyszer kevesebb földterületet használnak fel, így az ilyen élelmiszerek növekvő felhasználása növelné az élelmiszertermelést, teret adna a természetnek, és nagyobb autonómiát adna Európának, mivel jelenleg a magas fehérjetartalmú állati takarmány kétharmadát külföldről importálják.

A növényi alapú élelmiszerek fokozott fogyasztása drasztikusan csökkentené a világ erdeire nehezedő nyomást, kedvezően hatna az éghajlatra, és hozzájárulna a talaj, a levegő és a vízi utak tisztábbá tételéhez.

Niklas Oppenrieder, a levelet aláíró orvosok egyesületétől, a PAN-tól a következő következtetést vonja le: „A helytelen táplálkozás nagymértékben hozzájárul a betegségekhez az EU-ban, ami a nemzeti egészségügyi költségvetéseket jelentősen megterheli.”

 

Forrás: EUROVEG

A teljes cselekvési tervre való felhívás itt található:

https://www.beuc.eu/sites/default/files/publications/BEUC-X-2025-004_Joint_call_EU_Action_Plan_for_Plant-Based_Foods.pdf

Leave a comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük