A Krisna-völgyi biokertészet következő különlegessége, a karela (Momordica charantia).

Ezt a zöldséget balzsamkörtének, vagy keserű uborkának is nevezik. Szintén a trópusokról származik. A kabakosok családjába tartozik (mint az uborka és tökfélék). Külalakra olyan, mint egy rücskös uborka. Érdekessége, hogy minden növénynek külön-külön sárga hím és nő ivarú virágja van.

  • Termesztése:

Nagy a vízigénye és nem bírja a hideget, ezért ezt is fóliasátorban,vagy üvegházban ajánlatos termeszteni (legalábbis az elején, később, ha már akklimatizálódott, meg lehet próbálni szabad földben is, Magyarországon a ’70-es évek óta kísérleteznek vele). Hosszan csíráznak, és figyelni kell, nehogy túlöntözzük ekkor, mert  berohadnak.

Hatalmasra megnövő kúszónövény (5 m-es is lehet), így egyéves térelválasztónak, lugasnak is kitűnő. A növényt április végén szokták elvetni és június közepére már terem. Amikor a termések beérnek, az addig zöld szín narancsossá válik, szétreped és szétszórja a magjait. Több fajtája van, a kínai például 20-30 cm-esre is megnőhet, míg az indiai kisebb és keskenyebb.

Betegségek nem nagyon kapják el, mert a gyökérzete, a levele és a szára is vírus-és baktériumölő hatással bír. Ezért sokcélú a felhasználása is a gyógyászatban (méregtelenít, stimulálja a májat, epét, emésztőnedvek kiválasztását, jó hatással van a vércukor szintre),akár teaként fogyasztva, sőt még permetezésre is használható.

  • Elkészítése:

Íze kellemesen kesernyés, ezért az étkezés elején ajánlott a fogyasztása. Bő olajban chips-ként kisütve, párolva vagy töltve egyaránt remek.

Karela-chips recept Antal Balázs (Bálamodaka dása) tollából:

A karelát vékony karikákra felszeleteljük, majd ezután forró olajban aranybarnára sütjük. Vigyázzunk, nehogy túl feketére süssük. A végén megsózzuk.

A pontos recept itt található:

https://krisnakert.wordpress.com/2017/08/15/keseru-csemege/

Lehet ügyeskedni, paradicsomos karelát készíteni,vagy  töltve is fogyaszthatjuk. Sőt, sós befőttként is eltehető. Az ájurvéda  szerint az étkezések elején mindig keserű ízt kell fogyasztani, így a karela-leves kezdő fogásnak ideális.

 

Forrás: Beszélgetések az önellátásról 3. kötet

Szeretne többet tudni az önellátás gyakorlatáról?

Keresse könyvsorozatunkat!

Önellátás

6 thoughts to “Biokertünk különlegességei: a karela

  • NOEMI BOTTYAN

    Kedves Balázs!

    Szeretnénk venni karelát, ha lehetne. Férjem máj- és egyéb problémáira próbálnánk ki. Pár éve voltunk nálatok nyílt napon, kaptunk magot tőled, de lekeveredett itthon valahogy…
    Van webshopotok, ahol a friss termést rendelni tudnánk? Ha csak magot lehet rendelni, az is jó lenne.
    Köszönettel:
    Noémi

    Válasz
    • Premamoya Das

      Megadom a kertészünk elérhetőségét, aki karelát és magot is tud adni. Antal Balázs 30 700 3836

      Válasz
  • Kenesei József

    Antal Úr!
    Szeretném
    megtudni a sós befőtt elkészítésénak a módját, mert sehol nem találom a receptjét.

    Válasz
  • Kenesei József

    Antal Úr!
    Elnézést, elfelejtettem megkérdezni az előbb, hogy savanyúságnak nem lehet esetleg eltenni a karelát?
    Előre is köszönöm a válaszát.
    Üdvözlettel
    Kenesei József

    Válasz
    • Premamoya Das

      Elképzelhető, hogy el lehet tenni, mivel ez is uborkaféle. Ha sikerül, akkor írja meg a receptet, szívesen közzétesszük. 🙂

      Válasz

Leave a comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük