Az Etnográfusok Pécsi Egyesülete (EPE) március 7-én egy témaválasztásában rendkívül aktuális konferenciát rendezett a Pécsi Tudományegyetemen. A résztvevő egyetemi hallgatók arra voltak kíváncsiak, hogy melyek napjainkban a kultúrakutatás lehetőségei.
Egy kerekasztal beszélgetésen az Öko-völgy képviselője, Rév Szilvia elmondta, hogy Krisna-völgynek számos olyan tudományos kérdése van, ami a mindennapi, önellátó és fenntartható élet gyakorlatára vonatkozik.
Az Öko-völgy Program kutatóinak eredményei nem a fiókban, vagy cikkek formájában a könyvtárak polcain pihennek, hanem azonnal alkalmazásra kerülnek. Számos témában várunk szakdolgozókat, kutatókat, mint például a kisipari szövetkészítés kifinomult módszerei, házi illóolaj készítés, ökör-hajtású gépek (járgányok) típusai, szárazságtűrő növényfajták. Kíváncsiak vagyunk akár olyan, elsőre meglepő témákra is, mint az „erőszakmentes”, vagyis a növényi alapanyagú szappanfőzés glicerinmentes receptje. Vagyis azt a hagyományos, népi technológiát keressük, ami nincs ráutalva gyári alapanyagokra. Nem is csupán egyszerűen a receptről van szó, hanem azokat a fogásokat hiányoljuk, ahogyan tényleg megfőzhető a szappan. Ez ugyanis nem is olyan egyszerű…
Szóval olyan emberek kerestetnek, akik még emlékeznek, nagyszüleik hogyan csinálták… Vagy olyan etnográfusok, akik rendelkeznek praktikus tudással az önfenntartással, hagyományos, népi életmóddal kapcsolatban. Nagy szükség van rájuk, a válságok korában egyre inkább…