A kiotói egyezmény az egyetlen nemzetközi jogi dokumentum, amely 2012 végéig az üvegház hatású gázok kibocsátásának csökkentésére kötelezett 35 fejlett államot, köztük Magyarországot is. Az idei klímakonferencián a résztvevő 200 ország képviselői nyolc évvel, azaz 2020-ig meghosszabbították az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérsékléséről szóló Kiotói Jegyzőkönyvet.
Az idén a katari Dohában gyűltek össze klímacsúcs résztvevői. Az egyeztetés kis híján kudarcba fulladt a fejlődő országoknak nyújtandó támogatások körüli nézeteltérések, valamint az egyértelmű kötelezettségvállalást elutasító, iparilag fejlett országok hozzáállása miatt. A résztvevők végül 8 évvel meghosszabbították a Kiotói Jegyzőkönyvet, de az új megállapodás sokak szerint pusztán látszatmegoldás.
Kiábrándító végeredmény
A környezetvédők és sok veszélyeztetett ország szerint kiábrándító a végeredmény. A kompromisszumos döntések szerintük nem elegendőek ahhoz, hogy lassítsák a globális felmelegedést, vagy elkerülhetővé tegyék az újabb áradásokat, aszályokat, hőhullámokat és a tengerszintek emelkedését.
Többen visszakoztak
Japán, Oroszország és Kanada már korábban tiltakozott a kötelezettségvállalás újabb fordulója miatt, így csak az Európai Unió és Ausztrália tartott ki a további szigorító rendelkezések mellett. Ez valószínűleg csupán kis mértékű hatást gyakorol a bolygó klímájára, mivel az EU és Ausztrália csupán a világ károsanyag-kibocsátásnak 15 százalékáért felel.
Kanada már tavaly jelezte, hogy értelmetlennek tartja a jegyzőkönyv meghosszabbítását, mivel a megállapodásban nem vesz részt a világ két legnagyobb károsanyag-kibocsátója, Kína és az Egyesült Államok.
Még két fok, és végünk
Az ENSZ által novemberben közzétett adatok szerint a növekvő károsanyag-kibocsátás újabb történelmi csúcsra szökött 2011-ben, emiatt a világ átlaghőmérséklete 3-5 Celsius-fokkal nőhet, ami áradásokhoz, szárazsághoz, hőséghez és a tengerszint emelkedéséhez vezethet. Emlékezzünk vissza, hogy a két évvel ezelőtti, cancúni klímacsúcson még abban állapodtak meg a küldöttek, hogy az iparosodás előtti szintekhez képest 2 Celsius-fokban igyekeznek korlátozni a globális felmelegedés mértékét.
Több kutatás szerint a globális átlaghőmérséklet látszólag alacsony emelkedése is súlyos következményekkel járhat. A 2-4 fokos emelkedés hatására kihalhatnak a jegesmedvék, Banglades és Egyiptom víz alá kerülne, Afrika gyakorlatilag felperzselődne és élhetetlenné válna, a kevés erőforrással rendelkező miniállamok pedig – mivel képtelenek lennének önfenntartásra – katasztrofális veszteségeket szenvednének.
Forrás: www.index.hu
A teljes cikk ide kattintva olvasható.
3 thoughts to “Klímacsúcs 2012. Meghosszabbították a Kiotói Jegyzőkönyv érvényességét”
Hare Krisna!
Látom továbbra is foglalkoztok a éghajlatváltozás témájával és azt szeretném megkérdezni, hogy valóban elhiszitek és valljátok azt az elképzelést ill annak kivitelezhetőségét gyakorlatban, hogy pusztán egy megállapodás alapján a Föld bolygó éghajlatát azaz klímáját puszta elszánt akaratunkkal lehűtsük, mert ez a vélekedés, az anyagi világ működéséről, szembe megy a védikus személettel nem is értem ezt az egészet amikor a hitvallásotok szerint az éghajlat nem az ember irányítása alatt áll, közvetlenül azt nem képes befolyásolni pusztán mert CO2 ereget…ez így egyszerűen érthetetlen számomra.
A telek egyre hidegebbek Észak-Indiában, nos akkor hol van a globális felmelegedés
http://in.reuters.com/article/2013/01/03/india-cold-homeless-idINDEE90208X20130103
Rekord hideg légtömeg érkezett Korea fölé …-16 fok
http://english.yonhapnews.co.kr/national/2013/01/03/67/0302000000AEN20130103005900315F.HTMLhttp://english.yonhapnews.co.kr/national/2013/01/03/67/0302000000AEN20130103005900315F.HTML
Globális felmelegedés 16 évvel ezelőtt megállt, feltárja Met Office jelentése … és itt van a táblázat, hogy bebizonyítsam
Read more: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2217286/Global-warming-stopped-16-years-ago-reveals-Met-Office-report-quietly-released–chart-prove-it.html#ixzz2H5o8ABMW
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook