Tévhit, hogy a zord téli napokon nélkülöznünk kell a kertből, erkélyládából származó friss zöldségeket. Persze, a nagy tápanyagtartalmú, tápláló gumók és gyökerek nagyobb részét a tenyészidőszakban kell megtermelnünk, a télen szedhető zöldségek inkább kiegészítésként, vitamin-pótlásként jöhetnek szóba.
A homokban eltett répa, krumpli, cékla és társaik a tárolás közben hétről-hétre sokat veszítenek beltartalmi értékükből, ezért is kaphatnak fontos szerepet a télen szedhető zöldségek – vitamintartalmuk ugyanis szinte változatlan. A télen szedhető zöldségek vad változatai szinte kizárólag úgynevezett téli egy- vagy kétéves növények, amelyek az őszi esők hatására csíráznak ki, leveleket hoznak, így tavasszal hamar képesek virágot fejleszteni. Vannak közöttük évelő fajok is – például a sóska -, amelyeknek azt a tulajdonságát hasznosítjuk, hogy leveleik a hideg időszakban is megmaradnak, fogyaszthatóak.
A rukkola téli zöldségként is kiváló. A belső, fiatalabb leveleket szedjük
Veteményes kertünkben az elmúlt években kiválóan bevált télen szedhető zöldség a rukkola, a mangold, a petrezselyem és a sárgarépa. Tavaly nem szándékos vetésből – a magfogás során véletlenül elpotyogtatott magokból – kikelt a veteményesben a spenót, a koriander és a kapor is. A spenót mint téli zöldség jól ismert, ám a koriander és a kapor számunkra is meglepetés volt.
A koriandernek legtöbben a magját ismerik fűszerként, azonban levelei is kiváló ízűek
Ha nem hagyatkozunk a véletlenre, akkor érdemes fajtól függően már nyár végétől kezdve vetni a télire szánt zöldségeket. Ősszel, pláne késő ősszel már általában nem jelent problémát a csapadékhiány, többnyire elég egyszer alaposan beöntözni a friss veteményt.
Ha jól számítottuk ki a vetésterületet, akkor a tél folyamán – akár még a hó alól is – mindvégig szedhetjük a friss terményeket.
A spenót az egyik legismertebb, egész télen szedhető levélzöldség
A piacon vásárolt, vagy a kertből kiásott petrezselyemgyökér is meghajtatható. Ha az ép gyökereket cserépbe ültetjük, és az ablakba állítjuk, tavaszig szedhetjük róluk a rendkívül magas C-vitamin tartalmú, ízletes leveleket.
A fodros petrezselyem levelei nemcsak ízletesek, hanem az ablak vagy a kert téli díszei is lehetnek
Szintén aktuális lehetőség a magvak csíráztatása étkezési célra. Feltétlenül biotermelésből származó, csiráztatásra való magokat vásároljunk (a vetőmagok növényvédő szerrel kezeltek lehetnek)! Nálunk kiválóan beváltak a szaküzletekben kapható csíráztató tálak. A családtagok körében legnagyobb sikert eddig a lucerna-, a retek- és a zsázsacsíra fogyasztása aratta. A reggeli vajas kenyérhez fogyasztva egész nap érezhető energetizáló-vitalizáló hatásuk.
Ide kattintva letölthető az a táblázat, amit Hadnagy Árpád és Tuza Sándor (Téli zöldségek c.) könyve alapján állítottam össze. Azok a télen is szedhető zöldségek szerepelnek benne, amit magunk is kipróbáltunk már.
– Kun András –
6 thoughts to “Friss zöldség egész télen át”
Nagyon örültem az összefoglalónak! Kérdésem, hogy ezeket a téli magokat szabadföldbe is lehet vetni vagy csak üveghàzba? Nemrèg kezdtünk kerteszkedni és nagyon hiányzik így télen a friss házi zöldség. Uveghazunk viszont nincs. Üdvözlettel: Timea
Kedves Tímea!
A felsorolt növények magjait szabadföldbe is lehet vetni. Olyan fajokról írtam, amiket magunk is kipróbáltunk a veteményesünkben.
Üdvözli:
András
Köszönöm a választ. Idén mindenképpen kipróbáljuk. Nagyon tetszik az ötlet! Jò lenne télen is saját friss zöldséget enni!
Pingback: Vetni vagy nem vetni a téli tavaszban? Válasz egy újabb olvasói kérdésre | Öko-völgy Alapítvány
Pingback: Még aktuális a téli zöldségek vetése! | Öko-völgy Alapítvány
Pingback: Fóliasátor és süllyesztett üvegház építése | Öko-völgy Alapítvány