Friss zöldség egész télen át
Tévhit, hogy a zord téli napokon nélkülöznünk kell a kertből, erkélyládából származó friss zöldségeket. Persze, a nagy tápanyagtartalmú, tápláló gumók és gyökerek nagyobb részét a tenyészidőszakban kell megtermelnünk, a télen szedhető zöldségek inkább kiegészítésként, vitamin-pótlásként jöhetnek szóba.
A homokban eltett répa, krumpli, cékla és társaik a tárolás közben hétről-hétre sokat veszítenek beltartalmi értékükből, ezért is kaphatnak fontos szerepet a télen szedhető zöldségek – vitamintartalmuk ugyanis szinte változatlan. A télen szedhető zöldségek vad változatai szinte kizárólag úgynevezett téli egy- vagy kétéves növények, amelyek az őszi esők hatására csíráznak ki, leveleket hoznak, így tavasszal hamar képesek virágot fejleszteni. Vannak közöttük évelő fajok is – például a sóska -, amelyeknek azt a tulajdonságát hasznosítjuk, hogy leveleik a hideg időszakban is megmaradnak, fogyaszthatóak.
A rukkola téli zöldségként is kiváló. A belső, fiatalabb leveleket szedjük
Veteményes kertünkben az elmúlt években kiválóan bevált télen szedhető zöldség a rukkola, a mangold, a petrezselyem és a sárgarépa. Tavaly nem szándékos vetésből – a magfogás során véletlenül elpotyogtatott magokból – kikelt a veteményesben a spenót, a koriander és a kapor is. A spenót mint téli zöldség jól ismert, ám a koriander és a kapor számunkra is meglepetés volt.
A koriandernek legtöbben a magját ismerik fűszerként, azonban levelei is kiváló ízűek
Ha nem hagyatkozunk a véletlenre, akkor érdemes fajtól függően már nyár végétől kezdve vetni a télire szánt zöldségeket. Ősszel, pláne késő ősszel már általában nem jelent problémát a csapadékhiány, többnyire elég egyszer alaposan beöntözni a friss veteményt.
Ha jól számítottuk ki a vetésterületet, akkor a tél folyamán – akár még a hó alól is – mindvégig szedhetjük a friss terményeket.
A spenót az egyik legismertebb, egész télen szedhető levélzöldség
A piacon vásárolt, vagy a kertből kiásott petrezselyemgyökér is meghajtatható. Ha az ép gyökereket cserépbe ültetjük, és az ablakba állítjuk, tavaszig szedhetjük róluk a rendkívül magas C-vitamin tartalmú, ízletes leveleket.
A fodros petrezselyem levelei nemcsak ízletesek, hanem az ablak vagy a kert téli díszei is lehetnek
Szintén aktuális lehetőség a magvak csíráztatása étkezési célra. Feltétlenül biotermelésből származó, csiráztatásra való magokat vásároljunk (a vetőmagok növényvédő szerrel kezeltek lehetnek)! Nálunk kiválóan beváltak a szaküzletekben kapható csíráztató tálak. A családtagok körében legnagyobb sikert eddig a lucerna-, a retek- és a zsázsacsíra fogyasztása aratta. A reggeli vajas kenyérhez fogyasztva egész nap érezhető energetizáló-vitalizáló hatásuk.
Ide kattintva letölthető az a táblázat, amit Hadnagy Árpád és Tuza Sándor (Téli zöldségek c.) könyve alapján állítottam össze. Azok a télen is szedhető zöldségek szerepelnek benne, amit magunk is kipróbáltunk már.
– Kun András –
2013. február 9. 21:42:38
Nagyon örültem az összefoglalónak! Kérdésem, hogy ezeket a téli magokat szabadföldbe is lehet vetni vagy csak üveghàzba? Nemrèg kezdtünk kerteszkedni és nagyon hiányzik így télen a friss házi zöldség. Uveghazunk viszont nincs. Üdvözlettel: Timea
2013. február 10. 14:36:31
Kedves Tímea!
A felsorolt növények magjait szabadföldbe is lehet vetni. Olyan fajokról írtam, amiket magunk is kipróbáltunk a veteményesünkben.
Üdvözli:
András
2013. február 18. 16:04:50
Köszönöm a választ. Idén mindenképpen kipróbáljuk. Nagyon tetszik az ötlet! Jò lenne télen is saját friss zöldséget enni!
2014. január 12. 19:43:25
[…] Azt hiszem, nem vagyok egyedül a véleménnyel, hogy a kérdés nagyon jó és fontos. Nos, az áttelelő zöldségek témájáról már volt szó a honlapon. Katt ide […]
2014. szeptember 1. 12:00:46
[…] A téli zöldségekről több cikk is is olvasható a honlapunkon. Katt ide […]
2016. november 22. 16:16:16
[…] Valamikor az ősz elején elvetettük a spenótot fóliasátrunkba. Hurrá, egész télen lesz friss spenótunk! (Tudtad-e? Ha vegyszermentes, nem trágyázott módon termesztették, akkor nyersen, salátaként is fogyasztható a spenót). Jó hír, hogy még mindig nem késő tél alá vetni, illetve szintén nem késő fóliás megoldásokat építeni kertünkbe, köszönhetően az enyhe novemberi időjárásnak.A téli termesztés mellett előnye, hogy tavasszal majd sokkal korábban kezdhetjük a szezont. Korábbi években szerzett tapasztalatainkat több cikkben publikáltuk (sok fotóval). Katt ide, és ide. Itt írtunk részletesen az áttelelő és téli zöldségekről is: katt. […]