A címben felsorolt háziszerek alkalmazási módjairól és lehetőségeiről a közelmúltban már írtunk (ld. Nagyanyáink „zöld” csodaszerei …1.). A mostani részben a gyógyászati-, kozmetikai- és élelmiszerként való felhasználásukat tárgyaljuk.
Gyógyászati és kozmetikai alkalmazás
Az ecetet a népi gyógyászat igazi csodaszerként tartja számon, számos egészségügyi probléma megoldására, megelőzésére ajánlja. Alkalmazható például szív- és érrendszeri betegségek kezelésében: magas vérnyomás ellen, koleszterinszint csökkentőként és érvédőként. Javítja az emésztést, sőt testsúlycsökkentő hatása miatt a fogyókúrás diétának is hasznos kiegészítője lehet. De fogyasztása javallott például fejfájás és enyhén migrénes panaszok, sőt meddőség esetében is.
Megelőzés céljából a hosszú távú testi-lelki frissesség, egészség és életerő megőrzésére is ajánlják az ecetet. (Figyelem! Gyomor és bélrendszeri panaszokkal rendelkezők nagy hígításban vagy egyáltalán ne használják a szert!) Hajápolás és bőrregenerálás területén is kiválóan alkalmazható. Már nagyanyáink is jól ismerték az egészséges és fényes haj titkát. Az egyik kedvenc hajöblítő receptem elolvasásához katt ide! Borogatásnak, például rovarcsípésekre is ajánlott, fertőtlenít és segíti a regenerációt.
A szódabikarbónát jól ismerhetik a lúgosítás hívei, de egyes vélemények szerint bőrbetegségeknél is jól alkalmazható, sőt rákos megbetegedéseknél is jó szolgálatot tehet a szódabikarbonátos kúra. A népgyógyászat gyomorégésre ajánlja, ezenkívül gyulladások, fertőzések, sőt cukorbetegség, reuma és immunrendszer gyengeség esetén is használható. „Népi doppingszer”, hajdanán a mezőkön dolgozók szódabikarbónás, enyhén ecetes vizet ittak, hogy bírják az egész napos robotot.
Ha lábunkat áztatjuk, keverjünk a vízbe szódabikarbónát – kiváló méregtelenítő.
Napégés, rovar- és méhcsípés ellen is hatásos, mert semlegesíti a mérget, fájdalom- és duzzadáscsökkentő. A szódabikarbóna számos házi készítésű kozmetikum alapanyaga: használják dezodorokban, hintőporokban, fogkrémekben, és hajmosásánál, körömápolásnál is. Emlékeznek még a hamulúgot népszerűsítő, Krisna-völgyben készült kisfilmünkre? Ha nem, katt ide! A filmből megtudhatjuk, hogyan készíthetünk sampont és dezodort szódabikarbóna felhasználásával. Végül közreadnám annak a méregmentes fogpasztának a receptjét is, amelyet én is mostanában olvastam több internetes portálon. (A megtekintéshez katt ide!)
A citromsav és sói széles körben használt kozmetikumok és gyógyszeripari alapanyagok. Nagyon sok természetes háztartási tisztítószer és kozmetikum készítésénél használják, sőt számos előnyös tulajdonsága miatt a kozmetikai ipar is előszeretettel használja a szert vagy valamelyik sóját (citrátot) haj- és bőrápolási termékek adalékanyagaként. Citromsavval vagy sóival szembeni érzékenység ritkán kialakulhat. Ha tisztítószerként használjunk, viseljünk kesztyűt, illetve kozmetikumok esetében végezzünk bőrpróbát!
FIGYELEM! Ha kozmetikumot készítünk, a felhasznált szereknek mindig az étkezési- vagy a patikában kapható változatait használjuk!
Összefoglalásképpen, egyik kedvenc honlapom linkjeit adom most közre, ahol csokorba szedve találhatnak recepteket a három szer vonatkozásában:
– Ecet:
http://lukreciakencei.hu/cimke/ecet
– Szódabikarbóna:
http://lukreciakencei.hu/cimke/szodabikarbona,
http://lukreciakencei.hu/cimke/szodabikarbona/page/2,
http://lukreciakencei.hu/cimke/szodabikarbona/page/3,
http://lukreciakencei.hu/cimke/szodabikarbona/page/4
– Citromsav:
http://lukreciakencei.hu/cimke/citromsav,
http://lukreciakencei.hu/cimke/citromsav/page/2
Élelmiszeripari felhasználás
Az ecetet közismerten főzésre, ízesítésre és tartósításra is használják. A szódabikarbóna jól helyettesítheti a sütőport (hiszen annak fő összetevője), így használható tészták textúrájának lazítására. A citromsavat az élelmiszeripar antioxidánsként, savanyúság-szabályozó anyagként illetve ízesítőszerként alkalmazza. (Azok akik „érzékenyek” a feldolgozott ételek címkéin szereplő E számokra E330 néven is ismerhetik a citromsavat.)
Sütőpor helyett az ételkészítéshez is használhatunk szódabikarbónát (Kép: gyomornegyed.blogspot.com)
Végül ejtsünk néhány szót az árakról. Mind a szódabikarbóna, mind a citromsav nagyobb kiszerelésben is beszerezhető az ún. „zöld” boltokban. Ezek tökéletesen megfelelnek takarítási célokra. 0,5 kg szódabikarbóna már 250-350 Ft-ért, a 2 kg-os kiszerelés kb. 650 Ft-os áron beszerezhető. Ami a citromsavat illeti, 0,5 kg-nyi mennyiség közel 600 Ft-ért, az 1 kg-os kiszerelés pedig nagyjából 1000 Ft-ért megvásárolható. Ami az ecetet illeti, alapjában véve a márka (gyártó) és az eredet – hogy biológiai erjesztésű, vagy olcsóbb szintetikus – határozza meg az árakat. Viszont érdemes tudni, hogy mi magunk is készíthetünk házilag gyümölcsecetet viszonylag egyszerű módon. (Erre a témára még visszatérünk a későbbiek folyamán.)
Bármelyik univerzális zöld szert is választjuk a fentiek közül – ki-ki a saját ízlésének legmegfelelőbbet –, környezetünk és mi magunk is csak az előnyét élvezhetjük annak, ha helyet biztosítunk háztartásunk polcain e készítményeknek.
A cikk alapját Krisna-völgyi tapasztalatok és interneten fellelhető források szolgáltatták.
– Hári Beáta –
Öko-völgy Alapítvány
A zöld tisztítószerek alkalmazásának lehetőségeiről számos további információ olvasható „Beszélgetések az önellátásról” című kiadványunkban. A könyv ismertetése ide kattintva olvasható
[gravityform id=”3″ name=”Kérjük, véleményezze ingyenes online kurzusunkat!
Visszajelzését figyelembe vesszük a folytatáshoz. „]
2 thoughts to “Nagyanyáink „zöld” csodaszerei: az ecet, a szódabikarbóna és a citromsav 2.”
Szia, próbáljátok ki a szódabikarbónát kenyérsütéshez kovász helyett, ha gondolod tudok bevinni kóstolót.
Kedves Ders!
Köszönjük a kedves felajánlást:) Én lehet, hogy messze lakom a kóstolóhoz, viszont nagyon örülnék és szerintem több olvasó is, ha megosztanád velünk a szódabikarbónás kenyér recepjét. Ha van kedved írd meg kérlek.
Köszönettel:
Hári Bea
Öko-völgy Alapítvány