A GATE Zöld Klub Egyesület tagjai közül sokan intenzíven érdeklődünk az ökogyümölcsészet és a permakultúra iránt. Mivel nem csak az iskolapadban szeretnénk tanulni a gyakorlati kérdésekről, ezért rendszeresen látogatjuk a biogazdálkodókat, ökofalvakat és tanyákat.
Ezúttal a vértesacsai Valaha-tanyára vezetett utunk, ahol egyebek mellett kiváló bioszörpöket is készítenek hihetetlenül széles spektrumban (a tiszta gyümölcsszörpöktől a legkülönfélébb gyógyszörpökig), és mindezt permakultúrás módszerekkel.
A gazdaság területe tíz évvel korábban még szántóterület volt, talaját a TSZ-idők során kizsigerelte az intenzív mezőgazdaság. Jelenleg olyan, az ökológiai gazdálkodásnak és a permakultúrának megfelelő diverz gazdálkodási rendszer található a területen, amely magában foglal egy jelentősebb állatállományt (juh, kecske, ló és borzderes szarvasmarha), zöldséges, valamint fűszeres kertet, és a gazdaság legfontosabb részét, a biogyümölcsöst is.
Így aztán mára a haldokló talajélet újraéledt, és számos jele van a nagymértékű javulásnak – leglátványosabb a giliszták nagyszámú megjelenése a területen. A gyümölcsösben rengeteg hagyományos és tájfajta található, jelentős vadgyümölcs ültetvénnyel együtt.
A gazdálkodás tökéletesen alkalmazkodó formája valósul meg itt: a gyümölcsös, a gyepek és a szántók komplex rendszere, valamint egy vadon hagyott erdőcske is található a birtokon, ahol hosszútávon a gombatermesztés is cél. A madarak a rendszer fontos képviselői: számos T-fa és madárodú került elhelyezésre, hogy a madarak – életlehetőségeik megtalálása mellett – segíthessenek a gyümölcsös védelmében. Mindemellett a tanyán megismerkedhettünk az alkalmazkodó tájépítészet elemeivel is.
További tájékozódásul minden érdeklődőnek szeretettel ajánljuk a Valaha-tanya honlapját: www.valahatanya.hu
– Kun Róbert –