1. Színessé teszi a szürkének tűnő telet. Vigyázat, éppen ahol ragyogó színű (termése és magja), ott mérgező!
(Megfejtés: csíkos kecskerágó. Őshonos, ez a példány spontán települt kertünkbe. Dísznövényként is vásárolhatóak kecskerágó fajták, termésük ehhez hasonló).
2. Döbbenet, de még most január elején is gyümölcsöt szedtünk saját kertünkből. Nem, nem vettünk telket a Kanári-szigeteken, ez Somogyvámos.
(Megfejtés: naspolya. Miután alaposan megcsípi a dér, puhává és édessé válik, de ehető marad még hetekig, sőt akár két-három hónapig is, mielőtt a fán tönkremenne. Legjobb közvetlenül a fáról szedve, ott helyben majszolni, sapkában-nagykabátban a fa mellett állva).
3. Virágzó bokor télen? Méghozzá ragyogó fényes sárga? Üde színfolt! Érdekesség, hogy ebben a szezonban már november óta virágzik ívesen hajló, elfekvő ágain. (A fotó készítése óta eltelt néhány hét, az erős hidegben azóta lefagyott a virágok többsége).
(Megfejtés: téli jázmin /Jasminum nudiflorum. Mondják, hogy az egyik legkorábban virágzó díszcserje. Na ebben a szezonban annyira de annyira korán virágzásnak indult, hogy késő tél helyett késő ősz lett belőle. Akkor ez 2016-ban a legkésőbb virágzó cserje is lett egyben.)
4. A rózsaszín ködöt finoman ellensúlyozza néhány szőrmedarab, mely a magas fű közül köszönt a fotósra. Pillanatnyi lélegzetelállás után a megkönnyebbülés: nem, nem kedvenc macskánk az.
(Megfejtés: lenyúzott nyúlprém. Szépen egyben a teljes bőr. Fej, farok, lábak, semmi sem hiányzik. Vélhetően kutya vagy róka hozta ide egy közelünkben lakó vadász udvaráról elcsenve. Ha a képet látva azt mondtad magadban, hogy „szegény nyuszi”, akkor biztosan vegetáriánus is vagy. … Ugye? 🙂
– ÖVA –