Az önfenntartás kapcsán van 5 alapvető és 5 kiegészítő emberi szükséglet. Nézzük meg, hogy ezeket a kihívásokat hogyan lehet a mindennapok során megoldani!
Az emberi szükségletek két nagy, és azon belül 5-5 kisebb kategóriába sorolhatóak.
I. Alapvető szükségletek | II. Kiegészítő szükségletek |
a) Ivóvíz-élelmiszer | f) Világítás |
b) Ruházat-cipő | g) Szállítás |
c) Ház-fűtés | h) Használati eszközök |
d) Egészség | i) Védelem |
e) Oktatás | j) Művészetek |
a) Ivóvíz-élelmiszer
Krisna-völgyben az ivóvíz ellátást a lakóházaknál ásott kutakkal oldjuk meg, míg az intézményeknél egy központi 300 méter mély kútból.
Az ivóvíz-ellátás mellett fontos megemlíteni a szennyvíz-kezelést. Krisna-völgyben működik Közép-Európa egyik legnagyobb nádgyökérzónás szennyvíztisztítója. Ez a 3 nádágyból álló rendszer az itteni lakosság igényein túl az ide látogató több, mint 20-25 ezer vendég szennyvízét is feldolgozza és kimenetként tökéletesen tiszta vizet produkál.
Az étkezés jelenti a legnagyobb környezeti befolyást, mivel ez egy mindennapos szükségletünk. A vegetáriánus táplálkozással nagyban hozzájárulunk a fenntarthatósághoz. 1 kg állati fehárje előállításához 18-20 kg növényi táplálékot kell megetetni az állattal. Ezért ugyanazon a területen 20-szor több vegetáriánust lehet fenntartani, mint húsevőt.
Az élelmiszer-ellátást a gabona-, a zöldség-, a gyümölcstermesztés, a tejtermékek, a mézek és az olajok előállítása
jelenti. A gabonatermesztésben nálunk elengedhetetlen szerep jut az ökrök és a bikák részére, mivel a szántástól az aratásig segítenek a munkaerejükkel.
Az itteni zöldségkertben kb. 30-40-féle zöldséget termelünk. Ez elegendő változatosságot jelent egész évben. A téli időszakot a terménytárolóban vészelik át a zöldségek. Jelenleg csak visszavethető zöldségmagokat használunk, és saját magbankkal rendelkezünk.
A gyümölcskertjeinkben kb. 150 őshonos tájfajtát őrzünk, melyek sokkal ellenállóbbak, így nem igényelnek vegyszeres termesztést. A gyümölcsök tárolására a befőzést, a terménytárolót és kisebb mértékben az aszalást használjuk.
A tehenészetünk kiváló minőségű tejjel látja el a közösséget, melyekből számtalan tejtermék készíthető.
A méhészetünk minden évben 1-2 tonna (akác-, vegyes virág-, repce- és napraforgó) mézet, valamint gyógynövényes mézeket állít elő. A magyar átlagnál sokszorta több mézet fogyasztunk, ami segít az egészségmegőrzésben.
b) Ruházat-cipő
A ruha- és cipőkészítés kapcsán már beszereztünk több eszközt (kártoló, szövőszékek, sámfák, stb.), amikkel voltak korábban ígéretes kísérleteink. Sikerült lenből és kenderből rostanyagot előállítani, valamint fonalat szőni, növényi festékekkel sokféle színűre megfesteni. A cipőkészítésnél a gombos facipő,ig a csuhépapucsig és a nemezpapucsig jutottunk.
c) Ház-fűtés
1996-ban került átadásra Krisna-völgy központi templomépülete, melynek falai döngölt vályogból vannak. Emellett
épült több olyan lakóház, ami vályogtéglából, égetett téglából, illetve szalmaborítással készült.
A fűtés és a használati melegvíz-előállítás alapvetően fával történik. Vannak saját erdeink, melyekből részlegesen, vagy teljesen lefedjük a tűzifa igényünket. Minden évben telepítünk újabb erdőket, hogy néhány év múlva csak saját fát használjunk.
e) Egészség
A lakto-vegetáriánus táplálkozással, a rendszeres mozgással és az egészséges életmóddal megelőzhető nagyon sokféle betegség. Ha mégis felborul a szervezet egyensúlya, akkor elsőként az ősi ájurvédikus gyógymódokkal próbáljuk visszaállítani azt. A betegségek okait igyekszünk feltárni és kezelni, nem pedig a tüneteket.
f) Oktatás
Krisna-völgyben hivatalos óvoda és általános iskola működik, megoldott a középiskolások oktatása. Természetes, hogy a gyerekek sokféle önfenntartó tevékenységet sajátítanak el a tanulóéveik alatt. Nagyon sok itt élő felnőtt elvégezte a budapesti Bhaktivedanta Hittudományi Főiskolánk vaisnava teológus képzését.
A következő cikkben rövidesen átnézzük majd a kiegészítő emberi szükségleteket.