Bede-Fazekas Ákos  tájrendező és kertépítő mérnök, korábbi szakdolgozónk, a Szép Kertek című folyóirat számára írott cikksorozatában a gyakran hangoztatott megelőzés helyett az alkalmazkodásra helyezi a hangsúlyt. A sorozat első részében a jegenyefenyőkről esik szó.

Friss számítógépes modellek szerint néhány évtized múlva Magyarország klímája áthelyeződik Lengyelország területére, és helyét Bulgária jelenlegi éghajlata foglalja el. A tájépítészetet, a növényalkalmazást, a kertészeti dendrológiát legalább annyira érinti e változás, mint a többi alkalmazott tudományt.

A bemutatásra kerülő növényeket a kertbarátok, a kerttervezők és tájépítészek többsége meglehet, hogy még nem ismeri. A szerző olyan díszfákat és díszcserjéket mutat be, melyek napjainkban talán még fagyérzékenyek, pár évtizeden belül azonban klímánk jobban megfelel majd nekik, mint a ma alkalmazott dísznövényeknek. Természetesen nem szükséges hinnünk a globális éghajlatváltozásban, a városi mezoklíma és az intenzív fenntartás nyújtotta lehetőségeket viszont nem tagadhatjuk le. Így érdemes elgondolkozni azon, hogy fagyérzékeny növényeket miért nem találunk nagyvárosaink belső udvarain! Talán csak féltünk őket kipróbálni?

A cikkben részletes ismertetés található a következő fajokról: Abies bracteata, A. cilicica, A. lowiana, A. pardei. Szó esik még a trójai, numídiai, marokkó makedón, Bornmüller, senszi, nikkói, óriástobozú és szalvéni jegenyefenyő fajokról.

A cikk teljes terjedelmében a Szép Kertek kertészeti folyóirat 55. számában olvasható

8 thoughts to “Növényalkalmazás a klímaváltozás idején (1.)

Leave a comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük