A nyár végi-őszi padlizsán dömping jó lehetőség arra, hogy feltöltsük a kamránkat ízletes szendvicskrémmel. Megfelelő módon eltéve a következő szezonig eláll. A padlizsánkrém nagyszerű étel egyszerűen kenyérre, pirítósra kenve, de felhasználhatjuk főtt vagy sült ételekbe, szószokba is. Könnyű megszeretni jellegzetes, füstös aromáját.
Nagyon hasonlóan készül az ajvárhoz (katt ide az ajvár receptjéhez), de még többféleképpen variálható. A sült padlizsánhoz keverhetünk sült paprikát, paradicsomot, főtt szárazbabot, vagy más zöldségeket (sárgarépát, zellert stb.) és ezek különböző arányú keverékeivel fantasztikus ízhatásokat érhetünk el. A mostani cikkben az egyik legegyszerűbb receptet írtam le, és mindenkit bíztatok a kísérletezésre.
Hozzávalók
1 kg padlizsán (nálunk a minimális adag 2 kg, és ez is napokon belül elfogy)
Néhány db húsos paprika
1 nagyobb vagy 2-3 kisebb paradicsom
Fűszerek: 2 evőkanál asafoetida (hing), 1 evőkanál őrölt római kömény, 4 teáskanál só, 3 evőkanál olívaolaj
Esetleg ízlés szerint lehet tenni bele őrölt chili paprikát, tört köménymagot, zöldfűszereket (például oregánót, bazsalikomot vagy babérlevelet)
Elkészítés:
A megmosott, hosszában félbevágott padlizsánokat tepsibe tesszük, és 180 fokos sütőben jól átsütjük. A művelet mintegy 40-50 percet vesz igénybe, ennyi idő alatt a nagyobb darabok is teljesen megsülnek, húsuk megpuhul.
A kihűlt padlizsánok húsát kikaparjuk, héjukat eldobjuk (komposztra visszük). A félbevágott paprikákat is megsütjük – rövidebb idő alatt (20-25 perc) átsülnek –, majd húsukat kikaparjuk. A paradicsomokat lobogó vízbe tesszük 1-2 percre, majd amikor a héjuk megrepedt, szűrőkanállal kivesszük. Ha kihűltek, a héjuk könnyen lehúzható.
A padlizsán, paprika és paradicsom húsát összekeverjük, megsózzuk, pépesítjük (botmixerrel vagy turmixgéppel). Ha nagyon sűrű az anyag, tehetünk hozzá kevés vizet, így könnyebb pépesíteni.
Egy vastag fenekű fazékban felmelegítjük az olajat, beleszórjuk az asafoetidát, majd amikor kissé megfehéredett (néhány másodperc után), hozzáadjuk a római köményt. Ha már erősen illatozik, ráöntjük a pépesített keveréket és kevergetve, közepes lángon 20-25 percig főzzük. Fedőt is tegyünk rá, és vigyázzunk, mert erősen rotyog, égési sérüléseket okozhat!
A többi fűszert nem kell pirítani, ezeket a főzés kezdetén tehetjük hozzá.
Üvegekbe töltve, dunsztolva egy évig biztosan eláll
Kihűlés után már fogyasztható – de ha hűvös helyre tesszük, és várunk néhány órát, még finomabb lesz.
Ha pedig forrón befőttes üvegekbe töltjük, alaposan lezárjuk, és száraz dunsztba tesszük, a következő szezonig eláll.
– Kun András –