Gyakran megesik, hogy olvasóink a honlap-szerkesztésben is segítenek, és elküldik kérdéseiket, ötleteiket, kedvenc receptjeiket. Így történt a levendula szörp receptjével is. Figyelmes olvasónk észrevette, hogy ez a nagyszerű nyári hűsítő még nem szerepel a honlapon. Bár lassan már elvirágzik a bodza, mégsem maradunk friss, saját készítésű szörp nélkül…
Levendula szörp
Készítése nagyon egyszerű és az eredmény rendkívül finom!
Hozzávalók: 6 bögre cukor, 6 citrom leve kifacsarva, és – ha szeretjük – a héja lereszelve (ha a reszelt héjat használjuk, akkor mindenképpen bio-citromot vegyünk!), 2 bögre víz, 2 bögre levendulavirág (a száraz virág is használható).
Elkészítés: A cukrot, a citromhéjat (vigyázat, a fehér része ne kerüljön bele!) a citromlevet és a vizet egy lábosban felforraljuk. Amikor a cukor már teljesen elolvadt, beleszórjuk a levendulavirágokat, elzárjuk alatta a lángot és lefedve pihenni hagyjuk. Néhány óra múlva átszűrjük (bár én gyakran egy egész éjjelen át hagyom, akár 24 óra is lehet…), egyet forralunk rajta, és még melegen üvegbe töltjük, és száraz-dunsztba hagyjuk kihűlni.
A 6 citrom helyettesíthető 3 zöld citrommal is … és megbolondíthatjuk pár szál citromfűvel.
A színe természetesen nem lesz lila, sőt lehet, hogy elég halovány marad, de ne ijedjünk meg, az íze nagyon finom lesz…
7 thoughts to “Levendula szörp készítése – hamisítatlan nyári recept egy olvasónktól”
Én most készítettem először, de nem forraltam fel. Úgy tettem el, ahogy a bodzát. Áztattam egy napig, aztán cukor, citromsav és üvegbe. Gond lehet így?
Ezzel kapcsolatban nincsen tapasztalatom. Elképzelhető, hogy amennyiben a citromsav töménysége megfelelő, nem fog megromlani. Lehet, hogy az üvegek egy részénél érdemes lenne egy utólagos hőkezelést (nedves dunszt) alkalmazni próbaképpen. Nagyon hálás lennék, ha megosztaná velünk a tapasztalatait!
Köszönöm szépen a receptet!
Érdekelne, a bögre mérete, hány dl?
S a leírt adagból milyen mennyiség készült?
Nyári táborban szeretném a gyerekekkel együtt csinálni!
Válaszát köszönöm előre is
🙂
Kedves Edit! A bögre itt mértékegység, vagyis ha a hozzávalókat azonos űrtartalmú edénnyel méri ki, akkor megfelelőek lesznek az arányok. (Az itthoni bögréink 3 decisek.) Nagyjából 3 bögrényi koncentrátum lesz belőle, amit ízlés szerint kell hígítani. Érdemes először kis mennyiséget készíteni próbaképpen, és akkor már jobban tervezhető, hogy hány főnek lesz elég.
Ha citromsavval készítem akkor abból mennyi kell bele?
Nagyon szépen köszönöm a receptet.
A fenti receptben nem látok tartósítást. Nem romlik meg így? Te hogyan tárolod kunandrás? Hűtőben? 🙂