A cserépkályha az egyik legősibb, és egyúttal ökologikus fűtési megoldás. Építésének fortélyairól bhakta Antal Balázs cserépkályhást és hulladékgazdálkodási technikust, a Krisna-völgyi közösség tagját kérdeztük.
Elöljáróban elmondanád, hogy milyen anyagokból készül a cserépkályha?
Külső rétegét mázas csempe alkotja, amely végtelen szín- és formaválasztékban kapható. A tűzteret, a kályhabelsőt samott téglával rakjuk ki, ami szintén agyag, kétszer kiégetett tégla. Jellemzője a rendkívül nagy hőállóság és hőtartó képesség.
A csempe és a samott tégla közötti bélésanyagot régi típusú, lapos hódfarkú cserépből, illetve tapasztott agyagból készítjük. A csempék, téglák és cserepek közeit pedig lágy agyaggal tapasztjuk ki. Ha az agyag túl „zsíros” (túlságosan nagy az agyagásvány-tartalma, ami miatt kiszáradva megrepedezne), akkor homokot is teszünk bele. Egyesek kevés sót is adnak az agyagpéphez, hogy csökkentsék a repedési hajlamot.
Kályhatapasztáshoz használható agyagok sokfelé találhatók. Híresen tiszta, szép sárga színű kályhás-agyag van például Dombóvár mellett. Itt, a somogyi Krisna-völgyben, de a szomszédos Zalában is gyakoriak a vöröses színű jó minőségű agyagok.
A cserépkályha ajtói öntöttvasból készülnek, egyeseknek vasból készült keretük van. Legjobb a normálméretű kisajtó, ez ugyanis kisebb hő-veszteséget okoz, mint a látványos, de nem ökologikus nagy kályhaajtók.
Ma használnak másfajta kályha-építőanyagokat is, például cementet és sokféle műanyagot. Probléma ezekkel egyrészt, hogy nem természetesek és egyáltalán nem ökologikusak. Másrészt, elemeik annyira erősen kötnek egymáshoz, hogy szétszedés után használhatatlanok. Gyakran még a külső csempék is széttörnek.
Hogyan készül a cserépkályha?
Először az alapot alakítjuk ki, körbeépítjük lábazati csempékkel, és nedves homokkal feltöltjük. Az alap tetejét kirakjuk tetőcseréppel és agyaggal simára tapasztjuk. Ezt követően feltehetjük az első csempesort, előbb mindig a sarkokat. A sarokcsempéket felállítjuk, majd tetőcserép-darabkákkal kiékeljük. A közöket belülről kitöltjük lágy agyaggal.
Általános elv, hogy beépítés előtt minden agyagból készült elemet alaposan be kell áztatni, vizezni. Ezzel elérjük, hogy ne legyenek porosak, szárazak, vagyis jól egymáshoz kössenek. Így később nem reped meg a kályha.
A jól beáztatott közép-csempéket a sarokcsempék mellé illesztjük. A vízszintességet egy léccel folyamatosan ellenőrizzük. A csempéket cserépdarabokkal kiékeljük, közeiket kitöltjük agyaggal és lesimítjuk. Amikor az első csempesorral körbeértünk, kis ideig várunk, hogy meghúzzon az agyag. Ezután a csempéket hátulról egymáshoz drótozzuk (páronként két helyen). A rugalmas, erős acéldrót meggátolja a tágulást, a csempék szétfeszülését. Miután a csempéket rögzítettük, homorú hátoldalukat lágy agyaggal kibéleljük, tetőcserép-darabokkal kirakjuk, majd egybefüggő agyagréteggé dolgozzuk és lesimítjuk.
Általában naponta két sort szabad ily módon felrakni, hogy legyen idő a száradásra. Többnyire már az első alkalommal behelyezzük az ajtót is. Ahogyan napról-napra haladunk felfelé, fokozatosan kiépítjük a tűzteret, kialakítjuk a belső füstjáratokat. Azokat a részeket, amelyek tűzzel közvetlenül érintkeznek, samott téglával is ki kell bélelni. A felső füstjáratokat tömör, normál kisméretű téglából is meg lehet építeni.
Ha a kályhatest elkészült, a tetejét tetőcserepekkel és agyagrétegekkel zárjuk le. Ide legalább két cserépréteg beépítése szükséges. Végezetül helyezzük fel a párkánycsempéket. Az utolsó munkafázisok a csempék közeinek kifugázása, illetve az ajtó körüli részek elmunkálása. Végül szép tisztára mossuk a kályhát.
Mikor fűthetünk be először az új kályhába?
Ez még kissé odébb van. Amikor megraktuk a cserépkályhát, elvégezzük az első tűzpróbát – megnézzük, hogy mekkora a huzat.
Az első nagy befűtésig még legalább egy hét telik el, miközben szárad a kályha. A száradást elősegítjük kevés fával végzett kisebb szárítófűtésekkel. A legmelegebb nyári időben ezek elmaradhatnak, hagyhatjuk magában kiszáradni az új kályhánkat. Csak ezután jöhet az első igazi befűtés.
A cserépkályhákat rendszeresen karban is kell tartani. A fűtési szezon végeztével az ajtó körül részt általában újra kell fugázni. Az itt keletkező repedések nem fűtési hibák következményei, mert ezeket a fém ajtókeret és az agyag hőtágulásának különbsége okozza. Ha minden évben egy órát rászánunk a javításra (és ha kíméletesen fűtünk, ahogyan azt a múltkori beszélgetésben elmondtam, akkor cserépkályhánk akár több évtizedig is jól szolgálhat.
A cikk első része itt olvasható
További cserépkályhás cikkeink a Mintaterületünk/Megújuló energia rovatban olvashatóak!
Az interjút készítette: Kun András
235 thoughts to “A cserépkályha építés fortélyai”
szia
azzal a kéréssel fordulok hozzád cserépkályhába szeretnék
közponzi fütést kötni hogy a radiátorokat is melegitse
ha esetleg segítség képpe tudnál küldeni kályhába való vizes
bekötésről képeket és segítséget az megköszönném
Kedves Szabolcs!
Megkérdeztem a fűtési szakértőnket.
Nem tud olyan rendszerről, ami a cserépkályhába való vizes bekötéssel működne. Ez még nem zárja ki, hogy ilyen létezhet.
Van viszont egy olyan megoldás, amikor kandalló melegíti fel a fűtővizet. Hogyha beüti a keresőbe a „vízteres kandalló” kifejezést, akkor számos leírást és képet talál.
Üdvözlettel: Kun András, Öko-völgy Alapítvány
Szia András azzal a kéréssel fordulok hozzád,hogy énis szeretnék egy olyan cserépkályhát épiteni,mint amilyen a képen látható.Tudnál-e részletesebb információkat küldeni?Anyag ősszetétel,tőbb kép,szakirodalom.
A segitségedet előre is köszönöm.
hello avval a kérdésssel fordulok hozzád hogy lehet e olyan elven késziteni mint egy búbos kemencét(160cm tüztér 100cm-nél lévő füst kijárat)hőtárolás céljábol.elöre is köszi
Szia András!
Nagyon rossz állapotban van a cserépkályhánk, úgy határoztam – nő létemre – megpróbálom átrakni. Soha életemben nem csináltam még ilyet, de sajnos az anyagi problémáim miatt nem tudok más megoldást. Sajnos nincs is nagy választék itt a környékemen cserépkályhásból és aki van az is nagyon drágán csinálná meg, nekem pedig nincs rá pénzem, megmondom őszintén.Viszont három gyermekem van, akiknek bizony fűtenem kell télen. Szeretném kérni a segítséged, az a gondom, hogy nem tudom az anyag összetételét és a füstjárat kialakításával is biztosan lesznek gondjaim. Már gondolkodtam abban is, hogy megpróbálok búboskemencét készíteni egy másik helységbe, viszont azt sem tudom, hogyan fogjak hozzá. Sajnos még segítségem sincs, viszont mindenképpen a nyáron meg kell csinálnom, ha törik, ha szakad. Nagyon szépen megkérlek segíts!!!
Előre is köszönöm és várom válaszod!
Melinda
Melinda,ha érdekel van cserépkályhás könyvem szkennelt változatban. [email protected]
Helló!
Ma már szinte minden igazi cserépkályhás tudja, hogy kell olyan kályhát rakni, ami rásegít a központi fűtésre! Ha kicsi a ház, tehát csak néhány radiátort kell fűteni, akkor egy nagyobb kályhával az egész házat ki lehet fűteni.
Ha nagy a ház, akkor külön központi fűtés is szükséges, a cserépkályha pedig rásegít a rendszerre.
Furcsállom, hogy az a „fűtési szakértő” még nem hallott ilyenről :o)
Üdvözlöm Melinda!
Kérdezem,hogy melyik településen lakik,hátha tudnék segíteni ismerős körből?
Tisztelettel: János
A nagy érdeklődésre a kőnyv miatt kérek mindenkit,hogy legyen türelemmel,mert lassú a netem ezért érkeznek meg késve a fájlok.Megvárom amíg ősszegyűlik 4-5 kérés és akkor töltöm fel(7 napig lehet megnyitni)
Kedves Gyula!
lebontottam a cserépkályhámat, és közben úgy döntöttem én is fogom megépíteni az újat belőle. A füstjáratok helyével viszont kicsit gondban vagyok, úgyhogy szívesen venném, ha a köny szkennelt változatához valamilyen módon hozzájuthatnék.
Köszönöm előre is!
Kedves Gyula!
Azt szeretném megkérdezni,hogy a cserépkályhák belső tisztítása milyen ídőközönként szükséges elvégezni. Mint laikus arra gondoltam, hogy a tetejét megbontva kell lenni tisztitó nyílásnak,ahonnét a füstjáratokat a lerakodásoktól/ha ilyen van jól mükődő cserépkályha esetén/ kilehet tisztítani.Aktívan a kályha 5 éve üzemel.Hozzáférhető a tetején keresztül,vagy ma már más megoldások is léteznek a tisztításhoz?
Tisztelettel várom válaszát. Richter Sándor
kedves GYULA!
ENGEM IS ÉRDEKELNE A KÖNYV SZKENNELT VÁLTOZATA.A FÜSTJÁRATKIALAKÍTÁSÁVAL VAN EGY KIS GONDOM.
KÖSZI
ATTILA
[email protected]
Olvastam hogy van egy olyan könyve ami segítséget nyújtana nekünk a cserépkályhánk átrakásában.Mi is most szeretnénk átrakni a sajátunkat csak nem tudjuk hogy kezdjünk hozzá.Hogyan lehetne hozzájutni vagy honnan lehetne letölteni.Előre is köszönöm.Tisztelettel:Szabó Kata
Üdvözletem.
A könyv szkennel változata engem is érdekelne.
Előre is köszönöm .Miky
Melinda!
Írjál erre a címre elérhetőséget tudok küldeni könyvet pdf formátumban.
csigaszeg
[email protected]
Sziasztok!
Egy olyan problémám van,hogy a víztartályos cserépkályhámat át kellene rakni.
Ha ehhez valaki tudna adni valami írásos formátumú (netalán képekkel illusztrált) segítséget azt nagyon megköszönném.
Előre is köszi.
[email protected]
Sziasztok ,örülök ,hogy megtaláltam ezt az oldalt ,mert éppen most vagyunk egy nagy cserépkályha bontás előtt . Nem akarom eladni, inkább újra rakom anyagilag én sem tudom megtenni ,hogy cserépkályhást kifizessem mert nagyon drága ,de fűteni jó lenne .Én is meg köszönném a skenelt változatát a cs.kályha építésnek.
nem tom miért nem ment el az e-mailem ,na min1 ide beírom Sziasztok ,örülök ,hogy megtaláltam ezt az oldalt ,mert éppen most vagyunk egy nagy cserépkályha bontás előtt . Nem akarom eladni, inkább újra rakom anyagilag én sem tudom megtenni ,hogy cserépkályhást kifizessem mert nagyon drága ,de fűteni jó lenne .Én is meg köszönném a skenelt változatát a cs.kályha építésnek. [email protected]
Sziasztok!
A cikk szerint lehetséges az agyag házilag samottá égetése. Tudja valaki mekkora hőmérséklet kell ehez, és hogyan kivitelezhető ez házilag?
Sziasztok!
Ha valakinek kérdése,kérése van az emilt küldjőn,mert ritkán látogatom ezt az oldalt.
Most jutottam el odáig,hogy a saját kályhámat építem,kis türelmet kérek.
Üdvözlök Mindenkit !
Nem szeretném senki kedvét elvenni, de óva intek mindenkit, hogy minden gyakorlat és szaktudás nélkül kályhát rakjon. Közületek ki látott már felrobbant kályhát ? Ki tudja megmondani az agyagról, hogy kell-e még soványítani? ( ezt csak gyakorlat során lehet megtanulni ). Sok mindendt el lehet sajátítani szakkönyvekből de ennek a szakmának a gyakorlati része legalább annyira jelentős.
A fenti kérdésekhez, hozzászólásokhoz fűznék néhány mondatot:
– 4-5 évente érdemes a kályha tetejét felszedni és kitisztítani
– a víztartályos cserépkályhák tartálya többféle is lehet (vizespatkó, „csőkígyó”, tűztér feletti tartály, stb )
– a samott az nem „kétszer kiégetett tégla” hanem kiégetett agyag amit megőrölnek majd nyers agyaggal összekevernek, szárítanak majd kiégetnek. ( ha elvágunk egy samott téglát akkor látunk benne különböző szemcséket ( ezek a szemcsék valóban kétszer érték az 1100- 1300 C fokot ( ez az égetési hőmérséklet a gyártótól, agyagtól függ )
Bízom abban, hogy mindenki tudatában van egy rosszul működő kályha veszélyeinek.
A kályhás szakirodalom 1-2 könyvből áll csupán. A szakmunkás képzés könyve a következő linkről tölthető le:
http://rapidshare.com/files/284508211/Cser__pk__lyh__s_munk__k_-_szakk__nyv.pdf
[email protected]
Olvasom a kommenteket és kéréseket, Mindenkinek azt tanácsolom, hogy ne könyvből próbáljon kályhát építeni!! A kályha ha cserép, tégla, vízteres az egy fűtő berendezés amihez nem árt maga és a családja védelmében egy kis szakértelem, ez nem udvari grillező, vagy kemence , hogy a szabadba elengedi a káros gázokat, ha keletkeznek(márpedig keletkeznek)! Veszélyes üzem és meg fontolást érdemel szerintem! Szakértelem nélkül teljesen nulla tudással egy beszkennelt könyv segítségével, hát……
Ha van még könyv pdf formátumban hálás lennék ha elküldenétek email cimemre.
Habár teljessen laikus vagyok a témában kacérkodok egy cserépkályhaösszerakás gondolatával.
koszi
Attila
sziasztok nekem is ilyen gondom van cerépkályha át rakása nem tudom hogy fogjak neki segitsetek könyv is jo lenne.
Sziasztok!
HA VALAKI TUD NEKÜNK SEGÍTENI,KÉREM SEGÍTSEN!!!
Történetünk röviden:tavaly rakattunk egy nagyon szép víztartályos kályhát,arról fűtjük az egész házat,5 radiátorral!
Már tavaly is állandóan visszafüstöltünk,nem visszabuffant,hanem a hamuzóból jön vissza a bűz,meg az ajtótól,amit azóta újra behúztunk üvegporral…Szóval abból állt az egész tél hogy amíg le nem égett a fa addíg minden ablak tárva nyitva volt nem győztük kihajtani a füst szagot!(3 éve száradt akáccal fűtünk,tehát nem a fával van gond)Nyáron újrarakattuk a kéményt is,merthogy azt mondták biztos rövid!Most a környéken senkinek nincs ekkora kéménye mint nekünk…..Rakattunk rá huzatfokozót is a biztonság kedvéért,szigetelt a kémény,tehát minden kizárva!És elkezdtünk most fűteni egy hétig frankón működött,de mióta több fát rakunk rá,MINDEN ELŐRÖL KEZDŐDÖTT!Újra füst van,és a pici babánkat nagyon féltem!TUDJA VALAKI HOGY MI LEHET A BAJ?Ha igen kérem segítsen! Üdv! [email protected]
Sziasztok! új építésű Ikerház egyik felében élek és cserépkályhán törjük a fejüket. A ház cirkos ezért nincs megfelelő kéményünk. mivel láttam valamelyik ujságban hogy kéményt is lehet venni ezért gondoltam rákérdezek hogy induljuk ennek az egész cserépkályha dologak neki? Gondolom az aki a kályát fogja csinálni, az nem rakja össze a kéményt … Kell ehez egedély,? Öszintén köszöném a válaszokat mert nem értek hozzá és fogalmam sincs hgy kezdjek neki. köszönöm Anita
Szia Gyula! Mi is szeretnénk cserépkályhát építeni, de elakadtunk az anyagok összetételénél. Nem tudjuk, hogy milyen arányban kell összekeverni őket és, hogy milyen anyagok a legmegfelelőbbek az építéshez. És, hogy tudsz-e segíteni abban , hogy Szolnok megyében fellelhetők-e a szükséges anyagok. Én is szeretném ha elküldenéd a könyvedet. Segítségedet előre is köszönöm. Emi
Sziasztok!
Nagyon tetszik az oldal,most bukkantam rá.
Valaki el tudja nekem küldeni a kályhás könyvet?
Nagyon megköszönném.
[email protected]
Szia
Érdekelne az a leírás,ha eltudnád küldeni nagyon jó lenne.Köszönöm szépen
Sziasztok.
Én szeretném megtanulni a cserépkályha építést, csak nemtudom merre induljak el.Ha valaki tudna segíteni,írja meg, hova forduljak. Előre is köszönöm.
Üdvözlök Mindenkit!
Oldalamon elvégzett munkáimból találnak egy kis ízelítőt!
http://www.cserepkalyha.eoldal.hu
Cserépkályha épitésben és anyagbeszerzésben tudok segiteni.
tel.06703749165
Sziasztok!Mindenkinek sikeres munkát kivánok!
Szia. Érdekelne engemis ez a leirás lehet hogy megpróbálkoznék megépítteni egy kályhát csak a füst járattal nem vagyok tisztában. A leírást elöreis köszönöm. üdv.Kozma Péter.
Sziasztok!
Érdekelne engem is a szkennelt cserépkályhás könyv. Ha valakinek megvan, elküldhetné. Előre is köszönöm.
Üdv: Pepe
[email protected]
Zsadányi Tamás Cserépkályhás 30-99-72-408
Hello Gyula !
Énis lebontottam a cserépkályhámat,de szeretném ujra
felépíteni.Ha tudod kérlek küld el a könyv szkennel
változatát.Ha van valami hasznos tanácsod kérlek azt is
küld el.
Előre is köszi !!!
Gábor
[email protected]
szia kedves gyula. én nem rég rakattam a kályhát és elég sok probléma van vele. egyrészt nem birom normálisan kifüteni, 21 foknál többet nem bir csinálni a lakásban. másrészt pedig iszonyuan büdös, pedig már többször is átnéztem a fugákat. az lenne a kérésem hogy nekem is küldd már el ezt a szkennelt változatot hogy hátha találnék benne erről valamit. és ha kell át is fogom rakni mert ez igy nem állapot. előre is köszönöm a segitséget, gabi
[email protected]
Üdv mindenkinek!
kaviczki a visza füstölés oka az is lehet hogy a kémény átmérője nem megfelelő tehát kisebb mint kéne.
De erre a kémény seprőtökk biztos tud választ adni.
a másik amit mondanák mindenkinek Miután önkétestüzoltó vagyok igy látm már roszul szerelt vagy épitet kályhábol eredendö halálesetet. nem gyerek játék ez igaz inkámb legyen még kevesebb a pénz mint ez miat bárkinek baja legyen vagy meghajon az élet többet ér. ez az én véleményem bár én is saját rakásu kandalóval fütők adig nem alszok még a tüz ég csak utána nekem is anyagi probblémáim vannak ez tény de a gyári vízteres kandalom már készítés alatt á
l. mert többet ér a nyugotság meg az életem mint hogy elpatkoljak 100000 ft ért.
mongyuk nekem azért volt hozá kis gyakorlatom meg egykét szakértő megnézte hogy jó-e (kémény seprö meg fütés szerelő)
Szeretettel Üdvözlök mindenkit!Engem is nagyon érdekelnek a cserépkályhák.Megosztom Veletek a következőt.Cserébe ha tudtok hasonló könyvet a témában, adjátok közre!Használja mindenki egészséggel!
http://data.hu/get/2006905/Cserepkalyhas_munkak_Derecskei_Karpati.pdf.html
[email protected]
http://data.hu/get/2006905/Cserepkalyhas_munkak_Derecskei_Karpati.pdf.html
mi is most szeretnénk házilag kályhát rakni naggyal még nem próbálkoztunk hordozhatósat már raktunk a férjemmel ő kőműves.minekünkis jóljönne a leirás mivel a tűztér itt már bonyolultabb.
Kedves Szabolcs!
Nekm egy fantasztikus cserépkályhám van ami nagyon jól füt és imádom de aggodalommal tölt el hogy a cserép közti résekböl kipotyogott az anyag. kérdésem a köv.. én fütök rosszul és elöbb utobb össze döl a kályha?
Én is meg tudom oldani hogy a réseket felújtsam vagy mindenképpen szak embert kell hivnom. Mi az az anyag amit erre a célra használnak?
Segitséged elöre is köszönöm.
Szép napot Mesike
Szia!
Ujra rakatta a kályhát,vizteret tetettem bele amely fűti a radiátor rendszert,NAGYON jól működik. Javaslom mindekinek akinek lehetősége van rá. BUÉK.
Üdvözlök mindenkit,
Cserépkályha építéssel foglalkozom hosszú évek óta, munkámra garanciát vállalok. Építettem külföldön és itthon egyaránt kályhát. Szolid árakkal állok rendelkezésükre legyen szó építésről vagy javításról. (Pest megye területén) 06203315130
Sziasztok!
Ha lehet én is nagyon szeretnék egy példányt a szkennelt könyvből, és BUÉK mindenkinek!
[email protected]
Köszönöm
üdvözlök mindenkit nekem van egy „hordozható”cserépkályhám.egy baja van, hogy befűtéskor orrán száján füstöl. később már kevésbé.néha még a teteje is megemelkedik.állítólag a fugákat kellene kikenni vízüveges agyaggal.kérem, ha valaki tud tanácsot adni az tegye meg.köszönettel CS GYULA