A cserépkályha az egyik legősibb, és egyúttal ökologikus fűtési megoldás. Építésének fortélyairól bhakta Antal Balázs cserépkályhást és hulladékgazdálkodási technikust, a Krisna-völgyi közösség tagját kérdeztük.

Elöljáróban elmondanád, hogy milyen anyagokból készül a cserépkályha?

Külső rétegét mázas csempe alkotja, amely végtelen szín- és formaválasztékban kapható. A tűzteret, a kályhabelsőt samott téglával rakjuk ki, ami szintén agyag, kétszer kiégetett tégla. Jellemzője a rendkívül nagy hőállóság és hőtartó képesség.
A csempe és a samott tégla közötti bélésanyagot régi típusú, lapos hódfarkú cserépből, illetve tapasztott agyagból készítjük. A csempék, téglák és cserepek közeit pedig lágy agyaggal tapasztjuk ki. Ha az agyag túl „zsíros” (túlságosan nagy az agyagásvány-tartalma, ami miatt kiszáradva megrepedezne), akkor homokot is teszünk bele. Egyesek kevés sót is adnak az agyagpéphez, hogy csökkentsék a repedési hajlamot.
Kályhatapasztáshoz használható agyagok sokfelé találhatók. Híresen tiszta, szép sárga színű kályhás-agyag van például Dombóvár mellett. Itt, a somogyi Krisna-völgyben, de a szomszédos Zalában is gyakoriak a vöröses színű jó minőségű agyagok.
A cserépkályha ajtói öntöttvasból készülnek, egyeseknek vasból készült keretük van. Legjobb a normálméretű kisajtó, ez ugyanis kisebb hő-veszteséget okoz, mint a látványos, de nem ökologikus nagy kályhaajtók.
Ma használnak másfajta kályha-építőanyagokat is, például cementet és sokféle műanyagot. Probléma ezekkel egyrészt, hogy nem természetesek és egyáltalán nem ökologikusak. Másrészt, elemeik annyira erősen kötnek egymáshoz, hogy szétszedés után használhatatlanok. Gyakran még a külső csempék is széttörnek.

Hogyan készül a cserépkályha?

Először az alapot alakítjuk ki, körbeépítjük lábazati csempékkel, és nedves homokkal feltöltjük. Az alap tetejét kirakjuk tetőcseréppel és agyaggal simára tapasztjuk. Ezt követően feltehetjük az első csempesort, előbb mindig a sarkokat. A sarokcsempéket felállítjuk, majd tetőcserép-darabkákkal kiékeljük. A közöket belülről kitöltjük lágy agyaggal.
Általános elv, hogy beépítés előtt minden agyagból készült elemet alaposan be kell áztatni, vizezni. Ezzel elérjük, hogy ne legyenek porosak, szárazak, vagyis jól egymáshoz kössenek. Így később nem reped meg a kályha.
A jól beáztatott közép-csempéket a sarokcsempék mellé illesztjük. A vízszintességet egy léccel folyamatosan ellenőrizzük. A csempéket cserépdarabokkal kiékeljük, közeiket kitöltjük agyaggal és lesimítjuk. Amikor az első csempesorral körbeértünk, kis ideig várunk, hogy meghúzzon az agyag. Ezután a csempéket hátulról egymáshoz drótozzuk (páronként két helyen). A rugalmas, erős acéldrót meggátolja a tágulást, a csempék szétfeszülését. Miután a csempéket rögzítettük, homorú hátoldalukat lágy agyaggal kibéleljük, tetőcserép-darabokkal kirakjuk, majd egybefüggő agyagréteggé dolgozzuk és lesimítjuk.
Általában naponta két sort szabad ily módon felrakni, hogy legyen idő a száradásra. Többnyire már az első alkalommal behelyezzük az ajtót is. Ahogyan napról-napra haladunk felfelé, fokozatosan kiépítjük a tűzteret, kialakítjuk a belső füstjáratokat. Azokat a részeket, amelyek tűzzel közvetlenül érintkeznek, samott téglával is ki kell bélelni. A felső füstjáratokat tömör, normál kisméretű téglából is meg lehet építeni.
Ha a kályhatest elkészült, a tetejét tetőcserepekkel és agyagrétegekkel zárjuk le. Ide legalább két cserépréteg beépítése szükséges. Végezetül helyezzük fel a párkánycsempéket. Az utolsó munkafázisok a csempék közeinek kifugázása, illetve az ajtó körüli részek elmunkálása. Végül szép tisztára mossuk a kályhát.

Mikor fűthetünk be először az új kályhába?

Ez még kissé odébb van. Amikor megraktuk a cserépkályhát, elvégezzük az első tűzpróbát – megnézzük, hogy mekkora a huzat.
Az első nagy befűtésig még legalább egy hét telik el, miközben szárad a kályha. A száradást elősegítjük kevés fával végzett kisebb szárítófűtésekkel. A legmelegebb nyári időben ezek elmaradhatnak, hagyhatjuk magában kiszáradni az új kályhánkat. Csak ezután jöhet az első igazi befűtés.
A cserépkályhákat rendszeresen karban is kell tartani.  A fűtési szezon végeztével az ajtó körül részt általában újra kell fugázni. Az itt keletkező repedések nem fűtési hibák következményei, mert ezeket a fém ajtókeret és az agyag hőtágulásának különbsége okozza. Ha minden évben egy órát rászánunk a javításra (és ha kíméletesen fűtünk, ahogyan azt a múltkori beszélgetésben elmondtam, akkor cserépkályhánk akár több évtizedig is jól szolgálhat.

A cikk első része itt olvasható
További cserépkályhás cikkeink a Mintaterületünk/Megújuló energia rovatban olvashatóak!

Az interjút készítette: Kun András

235 thoughts to “A cserépkályha építés fortélyai

  • János

    Tisztelt Fórumosok!

    Számomra nagyon érdekes és meglepő dolgokat olvastam ezen a fórumon.
    Biztosan mindenki számára az egészsége után az anyagi helyzete a legfontosabb. Mégis azt javaslom,NEM SZABAD csak egy-két elolvasás után kályha építéshez kezdeni!
    Gyakorlat nélkül NEM SZABAD kályhát építeni! Ja,hogy valamikor el kell kezdeni? Ez igaz,de csak szigorú felügyelet mellett!!! Így kell megtanulni,s csak utána szabad önállóan.Túl veszélyes üezem!
    Hivatkozás a fent említett 50. Cs.Gyula írására.
    Sok minden okozhatja a begyújtáskori említett füstölést,aminek oka csak a helyszínen állapítható meg.Ami biztos, a külső fuga
    kihúzással nem lhet megszüntetni a füstölést!
    A külső fugázás esztétikai tevékenység.
    Tehát a kályhaépítés komoly és felelősségteljes munka!
    A kötőanyagok (agyag,homok)könnyen beszerezhetők,de megfelelő keverékükhöz is komoly tapasztalat szükséges.
    T: János

    Válasz
  • Krisztián

    Sziasztok!
    Szeretném kérni, hogy valaki nekem is küldje el azt a könyvet.
    [email protected]
    Köszönöm!

    Válasz
  • Dinya Gyula

    Tiszteletem mindenkinek!!
    Szeretnem a fórumot olvasók figyelmét fehívni János és Hugó által említett veszélyekre.Leírom a saját történetemet.
    Mint írtam magam építettem a saját kályhánkat de NEM TELJESEN EGYEDÜL segítségemre volt egy barátom aki kályhás mellet dolgozott valamikor.Ellenőrzött elmagyarázta,megmutatta,ha hibáztam kijavitott.Ez nem egy olyan meló ami ripsz-ropsz megvan,aki így gondolja téved.Pontos,odafigyelő precíz munkát és nagyon nagy türelmet kíván ha ez nincs bele se fogjunk mert lehet hogy az életünkel fizetünk!!!
    A másik dolog a családunkall kell megbeszélni komoly előkészületek kellenek,az anyagok ,csempék,szerszámok, mert a cserépkályha építése igencsak sok időt vesz igénybe,valamint az ezzel járó kosz,sitt,por .Az a kályha amit építettem nagyon jól mükődik nincs vele semmi baj,de mégegyszer ismételem egy a szakmához értő ember segitette,ellenőrizte a munkámat.Nem tartom magamat cserépkályhásnak,csak egy lelkes amatőr vagyok aki megcsinálta mert nem volt pénze mestert hívni.De sikerült és ez a lényeg,mert sokan vagyunk ebben az országban”lásd a fórum kezdete „Melinda és azok az emberek aki írtak nekem,akik szegények,de nem akarnak megfagyni.
    Valamint alapítóként szeretném felhívni a figyelmet a fórum tisztaságára tehát kérem ne itt hirdessenek,arra vannak más oldalak.Mégegyszer kérek mindenkit,hogy emailt küldjön mert ritkán látogatom az oldalt és egyszerübb elküldeni a könyvet.
    Vagy esetleg a telefonon nem biztos hogy mindig fel tudom venni(3-műszakos meló)06-20 968-8671 kapcsolatba lehet velem lépni.Akik eddig ide írták az igényeiket a könyv iránt azokat kérem írjanak az emailcímemre,vagy hívjanak fel(lehetséges hogy net-szolgáltatót váltok átmenetileg késnek a levelek)
    Sok sikert kíván mindenkine Dinya Gyula

    Válasz
    • Atryx

      Helló !!!

      Én is jelentkeznék! Ha lehet elkérném a könyv másolatát!
      Előre is köszi !!!

      Válasz
    • Atryx

      Ja igen az email. [email protected]
      😀

      Válasz
  • Szabó Veronika

    Üdvözlök Mindenkit!!

    Lenne egy olyan kérdésem, hogy van egy szép nagy cserépkályhám, a probléma az lenne vele, hogy pár napja vissza jön a füst illetve a lángcsóva. Hívtam már a kémény seprőket is azt mondták, hogy a cserépkályha oldalán található kerek izé valami szellőztetőt le kell szedni és kitisztítani vagy a tetejét leszedni a cserépkályhának. Ezt házilag meg lehet oldani? Ha igen akkor hogyan? Anyagilag nem állok valami jól, hogy cserépkályhást hívjak. Előre is köszönöm.

    Válasz
  • maja

    Üdv:mindenkinek.Ha lehet én is nagyon szeretnék egy példányt a szkennelt könyvből, sajnos még csak most találtam meg ezt az [email protected]

    Válasz
  • revszilvia

    Kedves Kaviczki Era!

    (A 26. számú hozzászólásra válaszolva). Én nem vagyok szakértő, de azt tudom, hogy nálunk akkor füstölnek be a cserépkályhák, amikor a konyhai (tűzhely fölötti) páraelszívót is bekapcsoljuk.
    Nincsenek egymáshoz közel, nincs közös füstjárat sem, az összefüggés mégis egyértelmű.
    Amióta erre rájött a férjem, azóta amikor begyújtunk, illetve amíg ég a tűz a cserépkályhákban, nem kapcsoljuk be a páraelszívót, cserébe azóta nem füstöl be a kályha.

    üdv,
    Szilvia

    Válasz
  • Szűcs István

    Kérem akinek már megvan a szkennelt könyv küldje át nekem is.

    Köszönöm.
    [email protected]

    Válasz
  • Horváth János

    Helló most vizsgáztam le kályhaépítésből,de még sokat kellene még tanulnom.Érdeklődni szeretnék hogy Hajdúnánás környékéről nem e lehetne tapasztalt kályhással együtt gyakorolni.
    Előre is köszi!

    Tisztelettel:Horváth János
    email: [email protected]

    Válasz
  • Zoli

    Üdv mindenkinek
    Nekem van már jó pár évnyi tapasztalatom különböző kályhák építésében, így elhihetitek könyvből nehez fog sikerülni.
    Azért ha nem veszitek zokon besegítek hogy is kéne nekiállni.
    Első lépés elmész a leggközelebbi supermarket-be és veszel 1 füst jelzőt ez kb 1200-1500ft, viszont ha hibázol ez fog megmenteni.
    Építésnél első dolog hogy van-e kémyén és mekkora a belső átmérő/a lyuk belül/,ehez kell viszonyítani a tűzteret és füstjárat méreteit.Építés elött huzat vizsgálat, ilyenkor könyebb tisztítani.
    anyagszükséglet régimódi puposkemecéhez:
    samottégla-vályogtégla-régi vászonzsák.
    a vályogtéglákat bedobálod a betonkeverődbe vizzel enyhény zsíros masszává kevered/ez lessz a kötőanyag/nem használunk üveghomok-vizüveget, mivel az eléggé emeli a költségeket.
    a fórum elején látott módszerrel felépíted a kályhád/annyi eltéréssel hogy ha nekiállsz aznap be is kell fejezni, és persze kivűlről nem kell játszani a cserepekkel.
    mikor végeztél a kályhád külső részét a következő képpen csinálod meg.
    a vászonzsákot beáztatod a keverőben lévő anyaggal majd a kályhád külső oldalára simítod kézzel, addig teszed a zsákokat egymásra még ki nem alakul a kályhád alakja/mindenhol legalább 2-3 rétegnek kell egymáson lennie/,ilyenkor szoktak üvegtalpakat belenyomkodni/nem kötelező/.
    ha végeztél időtöl függetlenül be kell gyujtani így fog össze száradni.A régiek meszelték.
    sok sikert mindenkinek.
    Üdv:Zoli

    Válasz
  • Roy King

    Sziasztok!

    Ha elküldi valaki, akinek megvan a cserépkályhás segédanyag, felteszem egy szerverre és belinkelem, utána mindenki elérheti innen a fórumból.
    Köszi,
    royking

    Válasz
  • Horváth Sándor

    Kedves kályhaépítők!
    Nagy örömömre rábukkantam erre az oldalra! Én is segítséget szeretnék kérni tőletek,valamilyen könyv vagy szakirodalom formájában. A régi cserépkályhám nagyon viseltes, több helyen füstöl, valahogyan rendbe kellene hoznom,talán a tavaszig még kibírja utánna viszont át kellene rakni. Addig szeretnék minél többet a szakmáról megtudni míg hozzá nem kezdek, sajnos nekem sem telik anyagilag mást fogadnom így szükség lenne a segítségetekre hogy boldoguljak!

    minden alkotónak sok sikert!

    üdv: sándor

    Válasz
  • Krisztina

    Üdvözlet!
    Én egy kis panel lakásban élek és szeretnék egy nagyobb lakást venni az idén. Szeretnék cserépkályhát csináltatni majd idővel. Tudni szeretném milyen lakásba lehet építtetni cserépkályhát.

    Előre is köszönöm a választ!
    Lehet emailban is!

    Üdvözlettel:
    Krisztina

    Válasz
  • Szabó Veronika

    Valaki igazán SEGÍTHETNE, meg fulladunk a füsttől. Ki kellene tisztítani a cserépkályhánkat, mert vissza jön a füst. Sajnos nincs rá pénzünk így házilag szeretnénk megoldani. Segítsetek

    [email protected]

    Válasz
  • hollosy zsolt

    Szia András
    Azzal a kéréssel fordulok hozzád hogy engem is érdekelne egy hordózhato cserépkályha.És tudnál-e több képet vagy valamilyen szakirodalmat küldeni.Elöre is köszönöm a segitségedet.
    Zsolt

    Válasz
  • Szűcs István

    Kedves Veronika!

    Először nézze meg nincs-e feltelve a kémény.
    Ha egy kis tükörrel kilát akkor a kályhában van a probléma.
    Először a tetejét kell megbontani, ott ahol a füstcső becsatlakozik.Nem kell az egész tetejét lebontani. Általában cseréppel van a teteje lefedve, ezt leszedve hozzá férhet a felső füstjárathoz.
    Ez szokott eldugulni.Ki kell szedni a felgyülemlett kormot a felső füstjáratokból és a füst csőből is. A tűztérből elérhető az első beégő (füstjárat) ha nincsen az elején tisztító nyílás(dugó) ezt legegyszerűbb kiporszívózni.

    Szüksége lesz 1 vödör agyagra és 4-5 apatin cserépre.
    Az agyagból 65-70% agyag és homok keverékét kell készíteni.

    Válasz
  • Szűcs István

    Kedves Krisztina!

    Minden hová lehet cserépkályhát építeni, inkább a kémény elhelyezkedése szabja meg.

    Válasz
  • Noémi

    Sziasztok!

    Nekem is van egy szép nagy cserépkályhám, amit nyáron szeretnék víztartályossáátalakítattni, hogy ezzel tudjam fűteni az egész házat. Janó írta, hogy ezt megtette, és jól működik. Kérném Janó, illetve a többiek segítségét abban, hogy tudtok-e ajánlani kályhást, aki viszonylag elfogadható áron kivitelezné a fűtési rendszerem. Köszönöm

    Válasz
  • Schmiedtmayer Angéla

    Kérem akinek már megvan a szkennelt könyv küldje át nekem is.

    Köszönöm.

    [email protected]

    Válasz
  • Tóth Edina

    Engem is érdekelne a szkennelt könyv, légyszi nekem is küldjétek el.

    [email protected]

    Válasz
  • István

    Kedves Kaviczki és más,hasonló problémával küzdő emberek.Én sok éve kéményseprőként dolgozom.Be kell vallanom,nem sok jó tapasztalatom van a vízteres cserépkályhákkal.Sajnos sok gondot okoz a kátrányosodás,ami a jelen esetben a víztéren levő kondenzálódás okoz.Ez idővel tovább terjed és a kályha pusztulását is okozhatja.JÓ TANÁCS!Csak száraz fát vegyél,és a huzatszabályzót SOHA nem szabad elzárni amíg lángol a fa!Ha van ilyen,mindég a rostély alatti szabályzót használd.Ha így túlfűt,próbáld kitapasztalni,mennyi fa kell a megfelelő hőmérséklet eléréséhez,/ehhez türelem kell/és akkor javulni fog a helyzeted. Sok sikert!

    Válasz
  • Petrohai Lajos

    Én is foglalkozom cserépkályhák építésével,karbantartásával.
    Kérem akinek meg van a szkennelt könyv nekem is küldje át.
    Köszönöm!

    Válasz
  • Maris

    Sziasztok . ha lehet küldjétek el nekem is küldjétek el a könyvet.
    Puszi Marcsi:)
    [email protected]

    Válasz
  • kokai zoltan

    hello engem is érdekel a cserépkályha épites es ha valaki tudja küldje már el a szkennelt könyvet elöre is kösszi [email protected]

    Válasz
  • Guriga

    sziasztok!

    ha már valakinek megvan a kályhás könyv akkor az engem is érdekelne!
    köszönöm!

    Zoltán

    [email protected]

    Válasz
  • Gabesz

    Sziasztok!

    Engem is érdekelne a könyv, és mindenféle infó a vizteres csempekályhákról főleg a kátrányosodás érdekelne, mert attól egy kicsit félek. [email protected]
    Köszi
    G

    Válasz
  • Gabesz

    Sziasztok!

    Itt megvannak a könyvek.
    http://elado.slando.hu/erd/cserepkalyha_epites_4_konyv_P_18059401.html

    Üdv
    G

    Válasz
  • Csaba

    Sziasztok!

    Engem is érdekelne a könyv, és mindenféle infó a vizteres csempekályhákról [email protected] .

    Köszönettel Csaba.

    Válasz
  • toka laca

    Sziasztok keresek valakit aki tudna segiteni fel éépiteni a cs.kályhám,segitség visszonzásával.köszönöm.email:[email protected]

    Válasz
  • jani bani

    zsír oldal agyon csipázom!!!

    kályhát építek de nem tudom mikor kezdem el

    Válasz
  • Béla

    Üdvözlet!

    Engem is érdekelne az a könyv.
    Ha valakinek már megvan, legyen szíves küldje el nekem is.

    Előre is köszönöm!

    [email protected]

    Üdv!

    Válasz
  • Bakos Dániel

    T. Szabó Veronika

    Nagyon tetszett a kiírása!:) A kerek „izét” tisztító dugónak hívják!
    Igen, igaza volt a kéményseprőnek. Alapos tisztításra van szüksége a kályhájának! Körülbelül 6 évente van ere szükség(természetesen használattól függ!)Szívesen segítenék önöknek, ha Budapest mellett élnek!
    Természetesen csak az anyagárát és a benzinköltséget kell önöknek kifizetni!
    Elérhetőségem:Bakos Dániel
    06-70-3095020 (hétvégén is hívható)

    Válasz
  • GYULA

    SZIASZTOK!

    EZELŐTT KB 30 ÉVVEL SZÉTMENT A HORDOZHATÓS CSERÉPKÁLYHÁM,.. ÁTRAKTAM, DE TISZTA SAMOTTPOR+ VIZÜVEG ÉS SAMOTTTÉGLA VOLT A BELSEJE. RETTENETESEN ERŐS ÉS JÓ LETT !TIZ ÉV UTÁN ELADTAM!
    KÉRDÉS VALAKIHEZ!
    NAGYOBB MÉRETÜ KÁLYHÁT TISZTÁN SAMOTTPÓR, SAMOTTÉGLA ÉS VÍZÜVEG ANYAGBÓL LEHET-E ÉPÍTENI? KÖSZI!

    Válasz
  • sándor norbert

    én most szeretnék egy csempekályhát beépiteni de külső szigetelt alukéményt szeretnék rakni !!! ha valaki sgiteni tudna hogy ezjóe kéren segitcsen tanácsal!! köszönöm

    Válasz
  • sőrős loránt

    sziasztok,
    legyetek szivessek a kályhás szakkönyvet
    küldjétek el nekem .
    e mail. [email protected]
    köszönöm

    Válasz
  • vplaci

    sziasztok

    el tudná küldeni valaki nekem azt a könyvet?

    köszönöm

    [email protected]

    Válasz
  • Krisztián

    Sziasztok!!Én is most bukantam erre az oldalra és olvasom,hogy van könyv amihez e-mail-en keresztül hozzá lehet jutni!!!Ha nem gond szeretnék egyett igényelni én is nem tudom,hogy müködik!!Ha valaki tudna segiteni az meg talál az [email protected] e-mail címen!!!Előre is köszi

    Válasz
  • István

    Sziasztok! Engem is nagyon érdekelne a könyv, ha valaki eltudná küldeni nagyon megköszönném
    [email protected]

    Válasz
  • Kályhás

    üdv…elöször is elmondanám,hogy e cikkben is van hiba….elöször is nem emliti azt hogy a cserépkályha csempék közé,mikor fel van rakva egy sor,akkor a közeit kikenjük sárral,majd sifrát,azaz bordaközi éket helyezünk közé,ugy hogy ezek a cserépdarabok összeérjenek,és ezek után kenjük ki sárral a csempék közötti részt..ha ez nincs meg,akkor a hőtágulás miatt kifüstöl majd a csempék fugáinál…..a másik nagyon nagy marhaság a só a sárba…semmi értelme..a jó keverési arány a lényeg és nem a hókuszpókusz..különbözö hókuszpókuszok pl a pejva a sárba vagy a só….felesleges,és még többet árt mint használ…..a harmadik nagyon nagy badarság,hogy nem szabad felrakni egy nap csak 2sort..hülyeség….mert ha a kélyha készenléte után az alsó ajtót kinyitva hadjuk,akkor a huzat által kiszárad kb 2hét alatt…hidegebb időben 3hét…..a harmadik dolog meg ami hibás,hogy a kész kélyhát átmossuk…..nagy badarság..veszit igy a fényéböl….ha sürolókefével lekefélgetjük róla a sárt,majd kifugázzuk sár és megfelelö szinü porfesték keverékével,ezt pedig száradni hadjuk….a következő lépés hogy egy puha ruhával a „maradék” festéket letörölgetjük,igy akarva akaratlanul is az egész kályhát áttöröljük…és még most sem kapta meg eredeti fényét,mert ezek után jön a legfontosabb rész,hogy egy nagyon finom puha kefével átkefélgetjük,igy megkap egy nagyon jó fényt…és ezek után hagyjuk száradni..gondoljunk csak bele,ha átmosnánk mint ahogy a cikkben is irja,akkor mégtöbb idő a száradási idő….az is hibás eszme,hogy a csempéknek vizesnek kell lenniük mikor felrakjuk sorba..badarság…elötte átmossuk kefével,de ennyi….mert ha poros,akkor sem ragad hozzá a sár,de ha vizes,vagy nyers a kályhacsempe,akkor sem ragad hozzá a sár,mert telitve lesz vizzel…..ennyi….

    Válasz
  • Kályhás

    de azért az is érdekes,hogy sokan irják hogy nincs a cserépkályha tisztitásra pénzük….de internet havidijra van?álltalában egy cserépkályha kormozása 3000ft körül van,vagyis kelet-magyarországon igen…nem egy nagy összeg,és igy legalább szakértelemmel rendelkező teszi ezt meg,és nem kell félni a visszafüstölés okozta következményektöl,illetve a nem hozzáértésböl származó problémákrol,és az egész megvan kb 1.5-2óra alatt….

    Válasz
  • Tompos Laszlo

    Üdvözlet!

    Engem is érdekelne az a könyv.
    Ha valakinek már megvan, legyen szíves küldje el nekem is.

    Előre is köszönöm

    [email protected]

    Válasz
  • boaboa

    Üdv!

    Kérem szépen a könyv tulajdonosát, hogy küldjön nekem is egy példányt a könyvecskéből. Mi is hozzáfogtunk a cserépkályha újraépítéséhez, sajnos tudásunk hiányos. Előre is köszönöm a szívességét!

    Válasz
  • boaboa

    Az emailcím lemaradt: [email protected]

    Válasz
  • Szabó Pál

    Nógrád megyében élő nyugdíjas vagyok.
    Cserép kályhával fűtünk de elég fura illata van begyújtás után.
    Tetejét megnézve,itt-ott repedéseket látok rajta,de kivülről a fuga is néhol hiányzik.
    Le kell-e szednem a tetejét??
    Itt olvasva szó van szak könyvről,engem is érdekelne.
    Milyen formában kaphatnám meg??Kályhám további karbantartása céljából?
    Kérem,segítségüket.

    Válasz
  • csonka gábor

    a füst járatokat hogyan kell készíteni.írna egy pársort róla.köszönöm.

    Válasz
  • Imre

    Üdvözletem!

    Engem is érdekelne az a könyv.
    Nagy segítség lenne.
    Ha valakinek már megvan, legyen szíves küldje el nekem is.

    Előre is köszönöm!

    Válasz
  • Mariann

    Én is szeretném kérni a szkennelt könyvet, ha van még rá lehetőség.
    Az email-cím: [email protected]

    Előre is nagyon szépen köszönöm!

    Válasz
  • Kurucz Zsuzsanna

    Üdvözlet Mindenkinek!

    Az otthonunkban mi is cserépályhával fűtünk. 1 évvel ezelőtt „szakember” újraépítette. A hatalmas nagy problémám, hogy a fugáknál(nem mindenhol)erősen kellemetlen szag távozik minden alkalommal mikor begyújtunk és átmelegszenek a csempék. Nagyon aggaszt, mert nem tudom mi ez konkrétan,és attól tartok egészségre káros, a „szakembert” pedig feleslegesnek tartom megkérdezni. Talán jobb lett volna mégis, ha a párom tanulja ki a kályharakást, és akkor korrekt munka hagyta volna el a kezét, és még pénzbe sem került volna.
    Előre is köszönöm a jó tanácsokat!

    Üdvözlettel: Zsuzsa

    Válasz
  • Réka

    Sziasztok!
    Mi is nagyon szeretnénk a szkennelt könyvből,kérem,ha megvan valakinek küldje el a [email protected] címre.
    köszönettel:
    Réka

    Válasz
  • Zoli

    Sziasztok
    Jómagam is cserépkályhát szeretnék itthonra, mivel két szobát fütene már kivágtam a falat ,viszont nemtom mennyire kell beton alapja 40 cm re meg akarom emelni a körbeülhetöség miatt, milyen alapot csináljak neki? 6*4*3 as lenne a kályha.
    Kéremszépen a beszkennelt könyvet, köszönöm

    [email protected]

    Sziasztok

    Válasz
  • Bucsányiné Sz.Tünde

    Én is szeretném kérni a szkennelt könyvet, ha van még rá lehetőség.
    Előre is nagyon szépen köszönöm!

    Válasz

Leave a comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük