A cserépkályha az egyik legősibb, és egyúttal ökologikus fűtési megoldás. Építésének fortélyairól bhakta Antal Balázs cserépkályhást és hulladékgazdálkodási technikust, a Krisna-völgyi közösség tagját kérdeztük.
Elöljáróban elmondanád, hogy milyen anyagokból készül a cserépkályha?
Külső rétegét mázas csempe alkotja, amely végtelen szín- és formaválasztékban kapható. A tűzteret, a kályhabelsőt samott téglával rakjuk ki, ami szintén agyag, kétszer kiégetett tégla. Jellemzője a rendkívül nagy hőállóság és hőtartó képesség.
A csempe és a samott tégla közötti bélésanyagot régi típusú, lapos hódfarkú cserépből, illetve tapasztott agyagból készítjük. A csempék, téglák és cserepek közeit pedig lágy agyaggal tapasztjuk ki. Ha az agyag túl „zsíros” (túlságosan nagy az agyagásvány-tartalma, ami miatt kiszáradva megrepedezne), akkor homokot is teszünk bele. Egyesek kevés sót is adnak az agyagpéphez, hogy csökkentsék a repedési hajlamot.
Kályhatapasztáshoz használható agyagok sokfelé találhatók. Híresen tiszta, szép sárga színű kályhás-agyag van például Dombóvár mellett. Itt, a somogyi Krisna-völgyben, de a szomszédos Zalában is gyakoriak a vöröses színű jó minőségű agyagok.
A cserépkályha ajtói öntöttvasból készülnek, egyeseknek vasból készült keretük van. Legjobb a normálméretű kisajtó, ez ugyanis kisebb hő-veszteséget okoz, mint a látványos, de nem ökologikus nagy kályhaajtók.
Ma használnak másfajta kályha-építőanyagokat is, például cementet és sokféle műanyagot. Probléma ezekkel egyrészt, hogy nem természetesek és egyáltalán nem ökologikusak. Másrészt, elemeik annyira erősen kötnek egymáshoz, hogy szétszedés után használhatatlanok. Gyakran még a külső csempék is széttörnek.
Hogyan készül a cserépkályha?
Először az alapot alakítjuk ki, körbeépítjük lábazati csempékkel, és nedves homokkal feltöltjük. Az alap tetejét kirakjuk tetőcseréppel és agyaggal simára tapasztjuk. Ezt követően feltehetjük az első csempesort, előbb mindig a sarkokat. A sarokcsempéket felállítjuk, majd tetőcserép-darabkákkal kiékeljük. A közöket belülről kitöltjük lágy agyaggal.
Általános elv, hogy beépítés előtt minden agyagból készült elemet alaposan be kell áztatni, vizezni. Ezzel elérjük, hogy ne legyenek porosak, szárazak, vagyis jól egymáshoz kössenek. Így később nem reped meg a kályha.
A jól beáztatott közép-csempéket a sarokcsempék mellé illesztjük. A vízszintességet egy léccel folyamatosan ellenőrizzük. A csempéket cserépdarabokkal kiékeljük, közeiket kitöltjük agyaggal és lesimítjuk. Amikor az első csempesorral körbeértünk, kis ideig várunk, hogy meghúzzon az agyag. Ezután a csempéket hátulról egymáshoz drótozzuk (páronként két helyen). A rugalmas, erős acéldrót meggátolja a tágulást, a csempék szétfeszülését. Miután a csempéket rögzítettük, homorú hátoldalukat lágy agyaggal kibéleljük, tetőcserép-darabokkal kirakjuk, majd egybefüggő agyagréteggé dolgozzuk és lesimítjuk.
Általában naponta két sort szabad ily módon felrakni, hogy legyen idő a száradásra. Többnyire már az első alkalommal behelyezzük az ajtót is. Ahogyan napról-napra haladunk felfelé, fokozatosan kiépítjük a tűzteret, kialakítjuk a belső füstjáratokat. Azokat a részeket, amelyek tűzzel közvetlenül érintkeznek, samott téglával is ki kell bélelni. A felső füstjáratokat tömör, normál kisméretű téglából is meg lehet építeni.
Ha a kályhatest elkészült, a tetejét tetőcserepekkel és agyagrétegekkel zárjuk le. Ide legalább két cserépréteg beépítése szükséges. Végezetül helyezzük fel a párkánycsempéket. Az utolsó munkafázisok a csempék közeinek kifugázása, illetve az ajtó körüli részek elmunkálása. Végül szép tisztára mossuk a kályhát.
Mikor fűthetünk be először az új kályhába?
Ez még kissé odébb van. Amikor megraktuk a cserépkályhát, elvégezzük az első tűzpróbát – megnézzük, hogy mekkora a huzat.
Az első nagy befűtésig még legalább egy hét telik el, miközben szárad a kályha. A száradást elősegítjük kevés fával végzett kisebb szárítófűtésekkel. A legmelegebb nyári időben ezek elmaradhatnak, hagyhatjuk magában kiszáradni az új kályhánkat. Csak ezután jöhet az első igazi befűtés.
A cserépkályhákat rendszeresen karban is kell tartani. A fűtési szezon végeztével az ajtó körül részt általában újra kell fugázni. Az itt keletkező repedések nem fűtési hibák következményei, mert ezeket a fém ajtókeret és az agyag hőtágulásának különbsége okozza. Ha minden évben egy órát rászánunk a javításra (és ha kíméletesen fűtünk, ahogyan azt a múltkori beszélgetésben elmondtam, akkor cserépkályhánk akár több évtizedig is jól szolgálhat.
A cikk első része itt olvasható
További cserépkályhás cikkeink a Mintaterületünk/Megújuló energia rovatban olvashatóak!
Az interjút készítette: Kun András
235 thoughts to “A cserépkályha építés fortélyai”
Engem érdekelne a cserépkályha épités, csak az a baj, hogy Fejér megyében nem találni sem iskolát, sem oktatot. Az sem lenne rossz, ha a munkaügyi támogatná. Tisztelettel: Edit
Szia mindenkinek!
Én is szeretnék egyet a könyvből.Valaki küldje el létszi. Köszönöm.
AZ email-címem: [email protected]
Üdvözlöm!Cserépkályhát szeretnénk építtetni,és az érdekelne,hogy a kályha és a kémény távolsága mennyi lehet.A helység ahová építeni szeretnénk, nincs lehetőség a kényhez rakni.Előre is köszönöm! Email-cím:[email protected]
Sziasztok!
Ha meg van a szkennelt könyv, nekem is kellene.
Előre is kösz!
[email protected]
Sziasztok! Engem is érdekelne a könyv, ha valaki eltudná küldeni megköszönném.
[email protected]
T.Fórumozók!
Szeretnék kérni én is egy szkennelt könyvet!Ha valakinek megvan szivesen venném ha elküldené nekem is.
A segitséget előre is köszönöm!
E-mail: [email protected]
Sziasztok!
Most próbálnám újra építeni egy meglévő de régi cserépkályhát nagy segítség lenne a szakkönyv ha egy mód van rá küldje el valaki előre is köszönöm!email:[email protected]
Üdvözletem!
Engem is érdekelne az a könyv.
Ha valakinek már megvan, legyen szíves küldje el nekem is.
Előre is köszönöm!
e-mail címem: [email protected]
Én is szeretném kérni a szkennelt könyvet, ha van még rá lehetőség, nagyon nagy szükség lenne rá előre is köszönöm.
Az email-cím: [email protected]
Érdekel a cserépkályha építése.Szeretném kérni a szkennelt könyvet.
Címem: [email protected]
Előre is köszönöm!
én is megköszönném ha valaki elküldené a szkennelp könyvet!
[email protected]
ekőre is köszömöm szépen!
Az a gond az áraiddal, hogy borzalmas drágák. Hol keres valaki másfél két nap alatt ennyit ebben az országban?! Nálunk a kéményseprő akinek cserépkályhás a szakmája alapból, 30 ezerért felrakja(ja és lebontja is mert újrarakattam). Hódfarkú cserép bárhol van annyi ajándékba is, 2 talicska agyagot bármilyen ásásnál adnak, és föveny meg kapható a tüzépnél samattal együtt… Ráadásul a drótot is ő hozza. Ne misztifikáljuk már túl ezt a cserépkályharakást, mert egyhez sem kellett még egyetemi diploma….
Például egy burkoló. Ha elég gyors és ügyes, simán felrak 40-50 m2-t-t egy nap, 1800-2200Ft/m2 áron. Amúgy meg is dolgozik érte, nem vitás. Persze nem ez az egyetlen ilyen szakma, lehetne sorolni még: asztalos, ács, kőműves (apósom kőműves – mindig teljesítménybérben dolgozik és simán meg tudja keresni ezt az összeget, a munkája osztályon felüli, kritikát 40 éve nem kapott, és nem láttam még segédet mellette, aki hosszú távon bírta a tempót, fizikai megterhelést..)vagy akár egy egy jó cserépkályhás, aki hosszú távon használható munkát ad ki a kezei közül. Aki sajnálja tőlük a pénzt, az próbálja utánuk csinálni. Meg van az a szakember, aki negyedannyiért meg egy kis borért megcsinálja „ugyanazt”, aztán némi idő után lehet hívni valakit, aki valóban szakember, hogy hozza már rendbe… Ez ugye mind agyonmisztifikált szakma.
Amúgy meg azt a cserépkályhát, amelyiket egy ember egyszál-egymaga másfél nap alatt felrak, nem biztos hogy egy lapon lehet emlegetni azzal a kályhával, amire 5-10 év jótállást vállal az építője. Akinek nincs munkája, bármit szívesen elvállal borzasztó olcsón, de ha belegondolunk, van valami oka annak, hogy nincs elég munkája és hogy alkalmazottként kell dolgoznia egy másik szakmában. Arról nem is beszélve, hogy ugyan mennyiért rakna egy kályhát, ha a járulékait, adóját nem egy cég fizetné helyette, hanem a kályhaépítésért kapott pénzből kellene tb-t, szja-t, működési költségeket, áfát, tréfát, stb fizetnie, gyerekeket etetnie, iskoláznia.
Persze mindenki azzal dolgoztat, akivel akar, de egy jó szakember tisztes megélhetését nem kellene irigyelni. Utána kell csinálni, s lesz mindenkinek, és még jut az államkasszába is.
T
Frissen épített kályhák garanciával.
Ár kategória:
95-160 ezer ft.
Szállítási idő a megrendeléstől maximum 10 munkanap!
Beszerelést és garanciát minden termékre vállalunk.
Ha önnek egyedi elképzelései vannak,akkor az ön igényei szerint (Szín,méret)
helyben építjük meg álmai cserép kályháját! Nekünk semmi nem akadály!
Beépítésben szakemberek állnak a rendelkezésére!
Beépítési díjainkról telefonon érdeklődjön.
További információ és tájékoztatás kérés:
E-mail: [email protected]
képg aléria:
cserepkalyha.tarhelyet.com
Hellótok!
Én is szeretném kérni a szkennelt könyvet, ha van még lehet. Email címem: [email protected]
Előre is köszi
Lotti
Üdv!
Engem is érdekelne az a könyv.
Ha valakinek már megvan, legyen szíves küldje el nekem is.
Előre is köszönöm!
Az e-mail címem:[email protected]
Sziasztok
Szeretnék én is egy vizteres cs.kályhát rakni.A kazán méretét és formáját,
ha meg tudná valaki irni,akinél már bevált. A szkennelt szak könyv is érdekelne,nagy segitségemre lenne. Email cimem: [email protected]
Előre is köszönöm!
Ha lehetséges szeretném ha valaki nekem is elküldené a szkennelt könyvet.
Az email cím: [email protected]
Előre is köszönöm !
Tetszik ez az oldal .Én olyan házban lakom ahol aközépsö szobán keresztül kell átmenni a belsö szobába.A tervem az hogy vágok egy ajtot a belsö szobán,és a két szoba közti ajtot nem befalazom hanem épitek oda egy cserépkályhát,hogy midkettöhelységet egyszerre fütse.Akérdésem.Ez megvalosithato vagy falba nem szabad épiteni.Aház vájogbol van.
Tetszik az oldal,nekem is van cserépkalyhám.Szeretnék mégegyet amit én rakok össze.puskázni tudok a másik kályháról.de a könyvet én is megköszönném.és sok sikert mindenkinek. Elöre is köszönöm
sziasztok!szeretnek en is egy peldanyt a konyvbol ha lehetseges.elore is megkoszonom.az email cimem; [email protected]
A szkenner könyv engem is érdekelne, akinek már feleslegessé vált,kérem küldjön nekem egy példányt. Előre is köszi Edit
Tisztelt Urak, én nem vagyok sem kályhás sem tudatlan, a házamat szinte egyedül újítottam fel, igaz, közel egy évig tartott, de mindenféle szakmába belekóstoltam személyesen,részben szakkönyvek segítségével. A minőséget bárkinek szívesen megmutatom. Mivel akartam egy új cserépkályhát is, kihívtam egy mestert, aki „már” 7-800000.-Ft-ért el is vállalta volna.Rájöttem,hülyének néz, és elhatároztam, olyan kályhát csinálok, hogy megszólal.Próbálok én is innen-onnan ismereteket szerezni, így jutottam el ide erre a weboldalra. A kijelölt kéménynek kiváló huzata van, most ideiglenesen egy hordozható cserépkályha dolgozik róla. Kérlek Benneteket, akinek van fogalma róla, milyen szakkönyvek vannak forgalomban ebben a témában, köszönettel venném a segítségét. Kályhás mestereknek pedig szívesen segítenék egy-két kályha megépítésében, természetesen ingyen, a tapasztalatuk átadása fejében. Úgy hallottam, bontott téglából is lehet kályhát szerkeszteni, igaz ez?
Tisztelettel várom véleményeteket,válaszaitokat,
Köszönettel: B.Ferenc
Üdvözlet!
Engem is érdekelne az a könyv.
Ha valakinek már megvan, legyen szíves küldje el nekem is.
Előre is köszönöm!
Email: [email protected]
szia én csak szeretnék érdeklödni hogy átkéne rakni a meglévö kályhát mennyi lenne méret 3x28magas de +kéne a belevaló samut tégla agyag stb mijen árba lenne meg még egy akorra kéne majt nyáron használtat szeretnék venni azis mijen árba lenne elöreis köszi szia
Némi adalék a vízteres cserépkályhához… 8 éve kivállóan működő cserépkályhám átrakattam a víztartály miatt kb. 3 hónapja. Most a kéményem fala a padlástérben csupa víz és kátrány… és vészesen közeleg a lakótérhez. 3 hete a kémény kapott egy huzatszabályzót és a cserépkályha „szíve” (a füstjáratok) át lett ütve felülről a tűztér irányába. Most fűtöm a kéményt, mert a cserépkályha alsó része nem igen melegszik. Magyarul van egy cserép bőrbe bújtatott központi fűtés kazánom… Röviden ennyi.
Ha valaki nekem is elküldené a korábban sűrűn emlegetett könyvet megköszönném: [email protected]
Tisztelt olvasok!
Mint mar fentebb is megirtak a szakemberek ez a szakma nem lehet csak konyvbol megtanulni.Megerteni,megismerni mukodeset igen sokat segit de,amit neheztelek h mindenki mond velemenyt jot-rosszat es hulyeseget de senki sem mond konkretumot h mit nem szabad tegyen az olvasonak a hulyeseg elkerulesenek es termeszetesen az anyagi kar kovetkezmenyeit elkerulendo vesztessegeket.
Uvegviz-csak olyan reszeknel van hatasa ahol meghaladja a 600 fokot,nincs hatasa ez alatt, folosleges hasznalni.
So-a futes tehnika barmely aganak az ellensege(korodalo hatassal bir),egy ido utan le pereg a zomanc a kalyha csemperol,szet marja az anyagokat pont mint a saletrom.Anno hasznaltak az injektoros ipari kazanok belso samottuzterenek a hosszabb elet erdekeben. Beinditas elott az uj samotozas h minnel hosszabb eletu legyen felhigitott so oldatott kentek fel a tuzter belsejere-feluletere es egybol utana beinditottak az injektoros kazant lassan felfutottek 1000 fok fole,a sooldat bo 800 fok folott egy vedo zomanc reteget kepez a samotozas felszinen es igy hosszabb eletu lett a kazan tuztere,ergo csak ipari kemenceknel hasznalatos mert, a cserepkalyhakban csak a tuzterben eri el a 400-600 fokot,tehat alig eri el a ho a tuzterben azt a hofokot mikor a so oldat zomanc retegge valjon.NEM SZABAD SOT TENNI SEMILYEN ANYAGBA AMI TUZZEL KAPCSOLATOS!!!
Üdv!
Engem is érdekelne az a könyv.
Ha valakinek már megvan, legyen szíves küldje el nekem is.
Előre is köszönöm
Email: [email protected]
En is most vegeztem el és ebből szeretnek megelni .de nagyon sokk gyakorlat ell hozza. Aki tudna alkalmazni segednkek minden megoldas érdekel 60-km korzetben Udvorlettel Turkeveről Sandor
Üdvözlök mindenkit.
Szeretném a segítségét kérni mindenkinek. Azt szeretném megtudni,hogy hogyan,miként lehet megállapítani,hogy egy adott helységbe mekkora kályhára van szükség.Nekem Kb.:50-60 nm-es helységbe(35+25) kellene a kályha a kérdés csak az hogy mekkora? Ja és ha valakinek megvan a könyv legyen szíves küldje el nekem is. Előre is köszönöm a segítséget mindenkinek.
Szia Istvan en most tanutam ki ezt a szakmat es csak annyit hogy egy csempe 1-m3
Szia Sándor!
Köszönöm,hogy szakítottál rám egy kis időt és informáltál. Tehát 60 nm = minimum 60 csempéből álló kályha. Volna még egy kérdésem, túlnyomó részt fával oldanám meg a fűtést de néha – néha a szén se kizárt. Milyen építésűt ajánlanál? Legyen fás mert az alkalom szerűen használt szén nem teszi tönkre, vagy inkább szenes legyen? Válaszod előre is köszönöm. További szép napot:K.István
konyv erdekelne!Az emailcim [email protected]
Sziasztok!
Valaki elküldené nekem a könyvet.
Köszönöm.
Ez lenne az email cimem
[email protected]
Sziasztok!
Engem is érdekelne a könyv.
Ha valakinek már megvan akkor kérem nekem is küldje el!
köszönöm
Norbi
[email protected]
helo nem rossz az oldal… de sajnos könyvböl nehéz jó kályhásnak lenni..mindenkép találjatok 1 mestert vagy legalább 1 olyan embert aki a szakmába bent van.. de sok sikert kivánok mindenkinek! ha valakit érdekel antik kályha,bontott vagy új csempék az irhat(nem reklám).
Kapott e már valaki másolatot erről a könyvről?
Vagy csak várjuk,de hiába.
Tudja e valaki Dinya Gyula email cimét?
Korábban irta hogy email-ben kérjük,
mert ritkán van fent az oldalon.
Üdv.
Engem is a könyv érdekelne.
Köszöntem.
[email protected]
Ha valakinek meglenne szkenelve ez a könyv akkor nagyon szépen megköszönném, mivel feleségem édesanyja nehéz anyagi körülmények között él és nem tudja az átrakást kifizetni ezért én szeretném neki átrakni.
Én is akarom elbontani és abból is tanulni.
Az emailcímem [email protected]
Üdvözlet mindenkinek!
Ha már valaki hozzájutott a könyvhöz, kérem, nekem is küldje el!
Előre is köszönöm!
[email protected]
Sziasztok!
Csatlakoznék én is a tömeghez. Ha valaki már megkapta a könyvet, akkor nekem is küldje már el, legyen oly kedves.
Címem: [email protected]
Előre is köszönöm!
Üdvözlök mindenkit én Cserépkályhás vagyok és negyedikes korom óta jártam édesapámmal dolgozni.De még most is találkozok szakmai szempontból fejtörést okozó dolgokkal persze itt nem egy hordozható vagy egy kettes szekrény kályháról beszélek .A kályhás szakma nem egyszerű dolog nekem is van rokonom aki elvégzett egy tanfolyamot és nem tud dolgozni,,Próbálkozni könyvből épiteni lehet legalább lessz a kályhásoknak munkája jómagam is találkozok minden évben ilyennel egyébként nem hiába kell 4 évig pestre járni a bizonyítványért a könyvel kapcsolatban kis példányszámú annyit nyomtatnak amennyi tanuló van nincs kereskedelmi forgalomba tovább szép estét…
Üdvözlök mindenkit.
Ha már valaki hozzájutott a könyvhöz, kérem, nekem is küldje el!
Előre is köszönöm!
címem:[email protected]
Én is szeretném kérni a szkennelt könyvet, ha van még rá lehetőség.
Előre is köszönöm.
Dévényi Árpád
Sziasztok!
Ha valakinek meg van a könyv elküldené nekem!
[email protected]
Üdv Mindenkinek!
Szintén azon emberek közé tartozom aki szeretené elkérni a könyvet amiről mindenki beszél! Hátha én is okos leszek!
[email protected]
Köszönöm szépen!
Üdvözlet Ha valaki már megkapta a könyvet, akkor nekem is küldje már el, legyen oly kedves.Előre is köszönöm !
Email cimem: [email protected]
Beállnék én is a könyv kérelmezők népes táborába. Nagyon köszönöm előre is.
Címem: [email protected]
Üdvözlök Mindenkit!
Nagyon örülnék, ha az említett könyvet nekem is elküldené valaki.
Üdvözlettel: Nati
[email protected]